Samsung pokazał pierwszy telewizor 8K OLED

Na rozpoczętych właśnie targach IFA Samsung pokazał swój pierwszy telewizor 8K OLED. Nowy 85Q900FN QLED TV, pojawi się w amerykańskich sklepach już w październiku.

Technologia 4K jeszcze się na dobre nie zadomowiła, a wygląda na to, że już niebawem zostanie odesłana do lamusa. Na berlińskich targach IFA Samsung zaprezentował bowiem swój pierwszy telewizor 8K OLED, który zamierza wprowadzić do amerykańskich sklepów już tej jesieni.

Model 85Q900FN QLED TV ma ekran o przekątnej 85″ oraz specjalną technologię upscalingu materiału do rozdzielczości 8K, wykorzystującej sztuczną inteligencję. Jak wiadomo na razie ciężko jest o materiał w 8K, dlatego pełne wykorzystanie możliwości tego sprzętu byłoby trudne. Stąd technologia upscalingu, znana już z odbiorników 4K, która podbija rozdzielczość materiału źródłowego do natywnej.

Nieporównywalna jakość obrazu

Nowy odbiornik wspiera coś, co Samsung nazywa Real 8K Resolution, wyświetlając obraz składający się z czterokrotnie większej liczby pikseli niż odbiorniki 4K Ultra HD oraz 16-krotnie większej niż w przypadku ekranu Full HD. Naturalnie sprzęt Samsunga wykorzystuje także format HDR10+, zapewniając większy poziom jasności, który wyniesie aż 4000 nitów.

Sprzęt posiada również zupełnie nowy kwantowy procesor 8K, który odpowiada za działanie algorytmów upscalowania treści. Działa on w oparciu o sztuczną inteligencję działającą na serwerach w chmurze, by w ten sposób analizować obraz i podnosić jego jakość. Oznacza to więc, że co jakiś czas telewizor będzie łączył się z internetem w celu pobrania najnowszych algorytmów SI. Samsung twierdzi jednak, ze dzięki temu udało się uzyskać lepszą szczegółowość obrazu oraz lepsze tekstury, jak również mniejsze zaszumienie oraz rwanie obrazu.

Technologia upscalingu działać będzie z serwisami streamingowymi, dekoderami telewizyjnym, konsolami oraz smartfonami i tabletami. Oczywiście odbiornik ma również wszystkie funkcje systemu Smart TV, umożliwiając korzystanie z całej masy aplikacji, w tym także narzędzi do automatyzacji sterowania naszym domem.

Cena 85Q900FN QLED TV nie jest jeszcze znana. Telewizor pojawi się w sklepach już w październiku, więc wkrótce ją poznamy. Należy jednak liczyć się z tym, że nie będzie niska.

8K OLED

Źródło: Slashgear.com

You may also like...