Samsung ukarany grzywną za zawyżanie cen telewizorów w Holandii

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku nałożył na Samsunga 39 mln euro kary za zawyżanie cen telewizorów. Producent już zapowiada odwołanie od tej decyzji.

Wydawałoby się, że zmowy cenowe mające na celu sztuczne ustalanie cen produktów, zostały już wyeliminowane za sprawą grzywien nakładanych przez regulatorów rynku. Wygląda na to, że niektóre firmy nadal kontynuują takie praktyki, ze szkodą dla klientów.

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku (ACM) niedawno wszczął śledztwo wobec Samsunga, dotyczące zawyżania cen telewizorów. Śledztwo zakończyło się potwierdzeniem zarzutów oraz nałożeniem na koreańskiego giganta kary w wysokości 39 mln euro.

ACM rozpoczął dochodzenie po skargach złożonych przez niektóre sklepy i odkrył, że Samsung stosował zabronione praktyki handlowe. Okazuje się, że Samsung Electronics kontaktował się ze sprzedawcami w Holandii za pośrednictwem poczty elektronicznej i WhatsApp, aby regularnie kontrolować ceny. Jeśli sprzedawca oferował telewizor za niższą cenę, niż oczekiwała firma, producent wysłał do niego wiadomość i nakazywał jej podniesienie.

ACM zbadało komunikację elektroniczną pomiędzy Samsungiem i sklepami, realizowaną za pośrednictwem komunikatora WhatsApp i poczty elektronicznej. Ustalono, że “zachowanie Samsunga zakłóciło konkurencję na poziomie detalicznym i doprowadziło do wyższych cen dla konsumentów”. Koncern stale monitorował ofertę swych telewizorów online i naciskał na e-sprzedawców, aby dostosowali ceny do jego oczekiwań. Dzięki temu mógł chronić swoje marże i marże swoich partnerów detalicznych kosztem konsumenta.

Do urzędu zgłosiło się też kilka sklepów, z którymi koreańska marka utrzymywała kontakt. Z ich pomocą odkryto, że Samsung koordynuje ceny sprzedaży w Holandii w sposób nieuczciwy wobec konsumenta.

ACM nie posiada uprawnień do wyegzekwowania od producenta rekompensaty dla klientów, którzy w latach 2013-2018 nabyli telewizor po zawyżonej cenie. Nie można jednak wykluczyć, że konsumenci sami wytoczą producentowi zbiorowy proces.

Samsung wydał już oświadczenie w sprawie decyzji ACM, zapowiadając podjęcie kroków prawnych, aby zakwestionować nałożoną na niego grzywnę w wysokości 39 mln euro.

Samsunga

Źródło

You may also like...