Samsung zmienia cały ekran smartfona w czytnik biometryczny

Samsung pokazał nowy panel OLED, wyposażony w technologię dzięki której cały wyświetlacz stanie się dużym czytnikiem odcisków palców. Znacznie ułatwi to odblokowanie telefonu.

Od kilku lat Samsung montuje w swych smartfonach biometryczne czytniki ukryte pod wyświetlaczem. Dzięki temu sprzęt prezentuje się dużo ładniej, jednak rozwiązanie nie należy do wygodnych. Znajdujący się pod panelem czunik ma bowiem stosunkowo małe rozmiary i musimy dokładnie w niego trafić, by zarejestrował odcisk. Co prawda system wskazuje na ekranie jego pozycję, ale i tak niewiele to zmienia.

Idealnie byłoby więc, gdyby można było przyłożyć palec do dowolnego miejsca ekranu, aby go zeskanować. Samsung chyba również zrozumiał, że jest to najlepsze wyjście, ponieważ pokazał właśnie zupełnie nowy typ wyświetlacza OLED, który zintegrowano ze skanerem. Dzięki temu cały ekran zmienia się w czytnik biometryczny.

OLED
Źródło: Samsung

Skanowanie odcisków nie jest jedyną funkcją zaprezentowanego panelu. Może także odczytać tętno, ciśnienie krwi oraz poziom stresu, wykorzystując w tym celu światło generowane przez matrycę OLED, które podświetla naczynia krwionośne znajdujące się w palcu dotykającym ekranu i rejestruje przepływ krwi. Rejestrowane dane zostaną następnie przekształcone w informacje o stanie zdrowia.

OLED
Źródło: Samsung

Pierwsze urządzenia wykorzystujące nową technologię pojawią się najwcześniej w przyszłym roku. Jest więc mało prawdopodobne, że zobaczymy ją w nachodzącym Galaxy S24. Aczkolwiek nie można tego całkowicie wykluczyć. Producent nie chciał podać modeli, w których zastosuje ten panel. Raczej na pewno, pojawi się jednak w serii Galaxy S, a także w składanych smartfonach z rodziny Z Fold.

You may also like...