Seagate musi zapłacić karę za eksport dysków twardych do Chin
Amerykański rząd nałożył na firmę Seagate karę w wysokości 300 mln dolarów, za złamanie przepisów dotyczących kontroli eksportu. Przedsiębiorstwo wysłało bowiem do koncernu Huawei dyski twarde o wartości 1,1 mld dolarów.
W 2019 roku rząd USA, w związku z kwestiami bezpieczeństwa narodowego, wpisał wiele chińskich firm na czarną listę handlową. Tym samym ograniczając im dostęp do amerykańskich technologii. Znalazła się na niej również firma Huawei. Dzięki zakazowi nie mogła wykorzystywać w swych urządzeniach mobilnych systemu Android, a także oferować w nich usługi Google. Okazuje się jednak, że zakaz nie jest tak szczelny jak powinien być. Niektóre z amerykańskich firm łamią go, wciąż dostarczają im produkty.
Jak wynika z opublikowanego oświadczenia Departamentem Handlu USA, Seagate zapłaci 300 mln dolarów kary. Ma ona związek ze złamaniem zakazu eksportu amerykańskich technologii do Chin. Przedsiębiorstwo w okresie od sierpnia 2020 roku do września 20221 roku wyeksportowało 7,4 mln dysków twardych o wartości 1,1 mld dolarów, sprzedając je Huawei, stając się równocześnie jedynym ich dostawcą chińskiego giganta.
Seageate było jedną z trzech firm, które sprzedawały Huawei dyski twarde. Jednak po wprowadzeniu w życie nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać w 2020 roku, Western Digital oraz Toshiba wstrzymały dostawy. Seagate natomiast nadal je realizował. Według zastępcy sekretarza ds. egzekwowania eksportu w biurze przemysłu i bezpieczeństwa departamentu handlu, nałożona na firmę kara jest konsekwencją tych działań. Jest to również kara największa w historii agencji, nie związana ze sprawą karną.
Dyrektor generalny Seagate w wydanym oświadczeniu zapewnił, że w momencie sprzedaży dysków firma wierzyła, iż przestrzega wszystkich przepisów dotyczących kontroli eksportu. Uznano jednak, że ugoda z rządem i zapłacenie kary zamiast długotrwałej batalii sądowej, będzie dla przedsiębiorstwa najlepszym rozwiązaniem. Z komunikatu koncernu wynika również, że karę rozłożono na pięć lat. Producent będzie ją spłacał co kwartał przekazując 15 mln dolarów.
Technogadżet w liczbach