Nowoczesne słuchawki zmniejszą liczbę wypadków z udziałem pieszych

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia opracowali specjalne słuchawki dla pieszych. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, ochronią ich przed wpadnięciem pod samochód.

Na ulicach widzimy wiele osób spacerujących ze słuchawkami na uszach. Skupiają się na słuchanej muzyce lub oglądanym na telefonie klipie, nie zwracając uwagi co się wokół nich dzieje. Tacy ludzie stanowią duże zagrożenie dla siebie oraz osób postronnych. Często wpadają na różne przedmioty, lub wchodzą pod koła przejeżdżających pojazdów. Muzyka zagłusza bowiem odgłos zbliżających się aut oraz ich klaksony, a wówczas kończy się to tragicznie.

Zespół badaczy pracujących na Uniwersytecie Kolumbia, skonstruował więc słuchawki, które mogą w takich sytuacjach bardzo pomóc. Za sprawą odpowiedniego wyposażenia chronią zdrowie i życie użytkowników. Na pozór sprzęt wygląda jak typowe słuchawki, które dostaniemy w każdym sklepie ze sprzętem RTV. I tak też działa, umożliwiając słuchanie muzyki, ale posiada dodatkowe wyposażenie. Naukowcy przeprowadzili bowiem szereg modyfikacji, wzbogacając je o niewielkie mikrofony oraz inteligentny procesor sygnałowy. Zadaniem tego osprzętu jest wykrywanie zbliżających się pojazdów. Gdy w pobliżu pojawi się zagrożenie, wówczas system wysyła do słuchawek ostrzeżenie dźwiękowe.

Zespół, który otrzymał na ten projekt dotację w wysokości 1,2 mln dolarów wierzy, że dzięki niemu uda się zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pieszych. Aktualnie wynalazek testowany jest na ulicach Nowego Jorku. Natomiast pomysłodawcy liczą na to, że szybko uda się przekształcić prototyp w komercyjny produkt.

słuchawki

Źródło

You may also like...