Smartfony OnePlus mogą naruszać prywatność

Znowu jest głośno o smartfonach chińskiej firmy OnePlus. Tym razem urządzenia te mogą naruszać prywatność użytkowników, gromadząc o nich wiele informacji.

Firma OnePlus wie jak zrobić wokół siebie dużo szumu, zaliczać mnóstwo wpadek marketingowych. W przeszłości jej specjaliści od PR’u wzbudzali powszechną krytykę z powodu seksistowskich promocji czy też dziwnych reklam swych produktów.

W tym roku także było o niej głośno, choć nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jej OnePlus 5 jest bowiem sprzętem z mnóstwem problemów technicznych, wzbudzających powszechną krytykę. Urządzenie sprawiało problemy z ekranem, na którym obraz nie przesuwał się płynnie lub był wyświetlany do góry nogami. Miało też spore problemy z dźwiękiem oraz parę innych wad.

Tym razem sprawa jest znacznie poważniejsza, gdyż odkryto, że smartfony tej firmy zbierają dużo danych. Sprawę odkrył ekspert ds. bezpieczeństwa Chris Moore, który opisał ją na swym blogu (https://www.chrisdcmoore.co.uk/post/oneplus-analytics/). Specjalista odkrył, że smartfony tej firmy gromadzą i przesyłają na serwery mnóstwo informacji, a zaczęły to robić latem 2016 roku.

Gromadzone dane nie ograniczają się tylko do IMEI, numeru seryjnego, adresu MAC, ale też rejestrują zachowanie użytkowników, a więc jakie aplikacje otwierają oraz kiedy urządzenie jest odblokowane. Cała aktywność jest oznaczana znacznikami czasowymi. Na szczęście funkcja ta może zostać wyłączona w ustawieniach sprzętu, o czym zapewne nie każdy wie.

OnePlus wydało oświadczenie, w którym wyjaśnia całą sprawę. Firma potwierdza, że przesyła dwa różne strumienie danych na serwery Amazonu. Pierwszy jest wykorzystywany do analizy i pomaga producentowi lepiej dopracować oprogramowanie do zachowań użytkownika. Drugi strumień zawiera informacje, które pomagają firmie zapewnić lepsze wsparcie sprzętu.

Teoretycznie działania firmy są prowadzone w dobrej wierze, ale użytkownik powinien być jednak o tym fakcie powiadomiony. Mógłby wówczas samodzielnie zdecydować, czy udostępniać swe dane producentowi.

OnePlus

Źródło: Chrisdcmoore.co.uk

You may also like...