Smartfony przyszłości zasilane cukrem

Naukowcy z MIT pracują nad nowym rodzajem ogniw, które mogłyby w przyszłości zasilać nasze smartfony. To co odróżnia je od obecnie stosowanych akumulatorów to fakt, że działają w oparciu o cukier. Zamiast więc podłączać je do sieci elektrycznej w celu naładowania, wystarczy tylko dosypać łyżeczkę cukru.

Mówią, że cukier to biała śmierć i jego nadmierne spożycie w różnego rodzaju produktach, w tym napojach, może prowadzić do otyłości. Cukier może być jednak bardzo przydatny i nie chodzi tu tylko o produkcję napojów procentowych, lecz także o nowoczesną technologię używaną na co dzień, czyli m.in. smartfony.



Naukowcy z MIT cztery lata temu opracowali nietypowe ogniwo wykorzystujące typowy cukier, produkowany z buraków lub trzciny. Udało im się stworzyć przewód wykonany z węglowych nanorurek, zakończon na obu końcach litem, który pokryto materiałem palnym. Po podgrzaniu nanorurek przy pomocy tabletki wykonanej z cukru, ciepło przepycha elektrony przez rurki, gdzie zmieniane są w ładunek elektryczny.

Do tej pory technologia o nazwie Thermopower Wave (TPW) nie była zbyt efektywna, gdyż pozwalała wyprodukować jednie niewielką ilość prądu. Profesorowi inżynierii chemicznej Michaelowi Strano, który wraz z zespołem pracował nad udoskonaleniem tej technologii, udało się jednak zwiększyć wydajność o ponad tysiąc razy, co daje nową szansę na wykorzystanie jej w przyszłości do zasilania urządzeń.

Na razie droga do komercjalizacji wynalazku jest jeszcze wciąż bardzo daleka, gdyż efektywność takiej baterii wynosi około 1%, więc można używać jedynie do zasilania przez pewien czas diod LED, ale w przyszłości może się to zmienić.

Takie baterie mogą być przydatne nie tylko do zasilania urządzeń przenośnych, ale też w czasie misji kosmicznych, ponieważ mogą przechowywać paliwo praktycznie w nieskończoność, gdy nie jest ono akurat używane do podgrzewania nanorurek. Poza tym zawarty w niej cukier, można w razie potrzeby spożyć.

Technologia może być także łatwo skalowana do pożądanych rozmiarów, więc takie baterie można też zminiaturyzować, by zastosować je m.in. do urządzeń noszonych, a paliwo do nich jest przecież powszechnie dostępne.

Źródło: Mit.edu



You may also like...