Nowy laptop Samsunga otrzyma największy składany ekran OLED

Technologia składanych ekranów zaczyna trafiać także do laptopów. Samsung zapowiedział na przyszły rok model z największym tego typu ekranem na rynku, który po rozłożeniu będzie miał przekątną aż 17,3″.

Nie ulega wątpliwości, że Samsung swymi składanymi smartfonami przetarł szlak do zastosowania tego typu ekranów w innych urządzeniach. Coraz więcej firm zaczyna bowiem pracować nad laptopami, wyposażonymi w wyświetlacze w podobnej technologii jaką posiada m.in. Samsung Galaxy Z Fold4.

Samsung szykuje pierwszy laptop ze składanym ekranem

Laptop ze składanym ekranem na przyszły rok zapowiedziała już firma HP. Zamierza zamontować w nim 17″ panel pochodzący od LG. ASUS z kolei ma już w swej ofercie taki sprzęt o nazwie ZenBook 17 Fold. Dysponuje ekranem pochodzącym od chińskiej firmy BOE.

Samsung nie chce być od swych rywali gorszy, dlatego zapowiedział swój pierwszy laptop ze składanym ekranem, dysponujący największym wyświetlaczem na rynku. Koreańska marka planuje zamontować w nim panel OLED, który złożony będzie mieć 13,3″, natomiast po rozłożeniu jego przekątna wzrośnie aż do 17,3″.

Samsung
Asus ZenBook Fold. Źródło: Asus

Dla porównania w nadchodzącym laptopie HP złożony ekran ma 11″, zaś po rozłożeniu zwiększy się do 17″. Z kolei złożony ekran w Asus ZenBook 17 Fold ma 12,6″, a po rozłożeniu osiąga również 17″. Tymczasem złożony ekran OLED najchętniej kupowanego modelu w tej kategorii jakim jest ThinkPad X1 Fold Gen 2, ma 12″. Po rozłożeniu osiąga z kolei rozmiar 16,3″.

Należy tu wyjaśnić, że pierwszy laptop ze składanym ekranem w 2020 roku wprowadziła do sprzedaży firma Lenovo. Sprzęt posiada 13,3″ panel dostarczony przez LG Display, który po złożeniu ma jedynie 6,2″, więc jego funkcjonalność jest mocno ograniczona. Nowe modele są znacznie większe, co bez wątpienia przełoży się na komfort użytkowania.

Laptopy ze składanymi ekranami, ze względu na wysoką cenę nie są jeszcze zbyt popularne. Za wspomnianego ZenBooka trzeba zapłacić ponad 3500 dolarów, natomiast ThinkPad X1 Fold na polskim rynku kosztuje ponad 11 tys. zł.

Na razie można więc traktować je bardziej jako ciekawostkę, niż sprzęt do użytku na co dzień. Gdy jednak ich ceny spadną do bardziej przyzwoitego poziomu, mogą szybko zyskać na popularności. Ich atutem są bowiem małe rozmiary ułatwiające transport, a także całkiem spory ekran gwarantujący dużą wygodę pracy.

Źródło

You may also like...