Nowa technologia poprawi zabezpieczenia smartfonów

Niemiecka firma opracowała nową technologię, która poprawi bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Jej wynalazek przyda się w systemach rozpoznawania twarzy.

Wprawdzie smartfony dostępne na rynku, już od kilku lat posiadają na wyposażeniu systemy rozpoznawania twarzy. Jednakże dopiero Apple sprawiło, że stały się użytecznym elementem zabezpieczenia naszych urządzeń mobilnych. Te rozwiązania nie są jednak ochroną idealną, gdyż nawet system Face ID da się oszukać za pomocą plastikowej maski. To sprawia, że nie są 100 procentowo skutecznym zabezpieczeniem sprzętu.

Niemiecka firma TrinamiX opracowała jednak technologię, która znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa zapewniany przez systemy rozpoznawania twarzy. Technologia nazywa się Beam Profile Analysis i jest w stanie wykryć różnice pomiędzy różnymi rodzajami materiałów. W ten sposób potrafi stwierdzić, czy ma do czynienia z ludzką skórą, czy też silikonową maską, drewnem albo plastikiem.

Smartfon emituje białe punkty świetlne, które padają na badany obiekt, a następnie analizowany jest sposób w jaki światło odbija się od przedmiotu. Na podstawie tych informacji oprogramowanie określa z jakim materiałem ma do czynienia. Jego autorzy twierdzą, że technologia nie tylko rozpoznaje skórę, ale też ponad 100 innych materiałów. Co ważne, współpracuje ze wszystkimi odcieniami skóry, zaś natężenie światła nie ma wpływu na działanie systemu. Może więc funkcjonować nawet w ciemnym pomieszczeniu.

TrinamiX nawiązało już współpracę z Qualcommem w celu wdrożenia technologii do przyszłych modeli smartfonów. System nie musi jednak ograniczać się tylko do urządzeń mobilnych i może mieć także przemysłowe zastosowania, np. w robotyce.

rozpoznawania twarzy

Źródło

You may also like...