Brytyjczycy operatorzy przestaną blokować smartfony simlockiem

Ofcom chce, by brytyjskie telekomy przestały sprzedawać smartfony z simlockiem. Konsumenci mogliby wówczas łatwo korzystać z usług różnych operatorów.

Wiele lat temu, gdy rynek telefonii komórkowej dopiero się rozwijał, operatorzy blokowali sprzęt simlockami. Urządzenia są bowiem często subsydiowane. Firmy nie chciały więc, aby klient potem zrezygnował z ich usług i przeszedł do konkurencji, zabierając ze sobą aparat. Dziś się tego odchodzi, jednak nie wszędzie i w niektórych krajach smartfony nadal są blokowane simlockami.

Należy do nich m.in., Wielka Brytania, gdzie operatorzy blokują oferowany przez siebie sprzęt. Jeśli klienci chciałby usunąć blokadę, by przejść do kolejnego operatora, to musi zapłacić firmie 10 funtów. Nie każdemu podoba się taki dodatkowy wydatek, ale być może wkrótce nie będą musieli go ponosić.

Brytyjski regulator Ofcom ma bowiem nową propozycję, która mogłaby zlikwidować taką praktykę. Propozycja jest częścią nowego planu ułatwiającego konsumentom zmianę operatorów. Badania wykazały bowiem, że obecnie prawie połowa klientów operatorów ma trudności ze zdjęciem blokady z telefonu. Według Ofocmu, wśród problemów napotykanych przez klientów, są m.in., długie oczekiwanie na kod odblokowujący telefon oraz niedziałający kod. Problemem jest również brak możliwości korzystania z usługi nowego operatora, gdyż klienci nie zdawali sobie sprawy, że ich urządzenie posiada blokadę.

Pamiętajmy, że na razie jest tylko propozycja nowych zmian. Zanim więc wejdą w życie i smartfony z simlockiem znikną z rynku, z pewnością minie trochę czasu. Dla klientów jest to jednak dobra wiadomość, gdyż w przyszłości oznacza mniej problemów.

smartfony z simlockiem

Źródło

You may also like...