Smartwatche będą monitorować migrantów skazanych za przestępstwa

Brytyjczycy wprowadzają nowy system elektronicznego nadzoru nad cudzoziemcami, którzy popełnili przestępstwa. Posłużą do tego smartwatche z technologią rozpoznawania twarzy.

The Guardian donosi o nowym pomyśle brytyjskiego rządu, dotyczącym monitorowania cudzoziemców skazanych za popełnione przestępstwa. Władze wymyśliły sobie, że takie osoby będą nosiły specjalne smartwatche z technologią rozpoznawania twarzy. Skazany przy jego pomocy będzie pięć razy dziennie robił zdjęcie własnej twarzy. Rozwiązanie ma wejść do użytku już tej jesieni.

Technologia trafi do osób, którym warunkowo umorzono wykonanie kary. Każdy ze skazanych będzie musiał robić sobie przez cały dzień zdjęcia, zaś zegarek pozwoli przez całą dobę śledzić ich lokalizację. Zdjęcia mają być następnie porównywane z fotografiami znajdującymi się w aktach Home Office. Jeśli systemy rządowe nie będą w stanie zweryfikować tożsamości osoby, wymagana będzie kontrola ręczna.

Zdjęcia wraz z nazwiskami, narodowością i datą urodzenia migrantów, trafią do specjalnej bazy, w której pozostaną przez okres do sześciu lat. Jest to zgodne z planami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zasady będą miały zastosowanie wyłącznie do cudzoziemców, skazanych za popełnione przestępstwa. Podobno rząd Wielkiej Brytanii nie będzie monitorował w ten sposób innych, takich jak osoby ubiegające się o azyl.

Warto tu dodać, że w maju bieżącego roku rząd przekazał 6 milionów funtów firmie Buddi Limited na stworzenie urządzenia, które umożliwi śledzenie skazanych. Nie wiadomo na razie ile firma dostarczy takich smartwatchy oraz jaka będzie cena takiego urządzenia.

Elektroniczny monitoring ma być bardziej opłacalną alternatywą dla aresztu, a zegarek pozwoli zastąpić tradycyjną obrożę na kostce. Działacze twierdzą jednak, że całodobowa obserwacja osób ubiegających się o azyl narusza prawa człowieka. Może też mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie migrantów.

smartwatche

Źródło

You may also like...