Snapdragon Satellite zapewni satelitarną komunikację smartfonom z Androidem

Podczas CES 2023 firma Qualcomm zaprezentowała technologię satelitarnej komunikacji dla smartfonów z Androidem o nazwie Snapdragon Satellite. Umożliwi wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych praktycznie w dowolnym zakątku naszego globu.

Apple jako pierwsza firma wprowadziła do swych smartfonów satelitarną komunikację, z której mogą korzystać posiadacze iPhona 14. System umożliwia wysłanie wiadomości tekstowej nawet poza zasięgiem naziemnych nadajników i już udowodnił swą przydatność ratując życie mężczyzny na Alasce.

Wkrótce takie rozwiązanie stanie się powszechnym wyposażeniem smartfonów, a zadba o to Qualcomm. Firma zaprezentowała na CES 2023 technologię satelitarnej komunikacji o nazwie Snapdragon Satellite, która pojawi się w urządzeniach z Androidem. System będzie działał w oparciu o satelity posiadane przez firmę Iridium, a Qualcomm planuje udostępnić go na całym świecie i to nie tylko smartfonom. Technologia umożliwi wysyłanie oraz odbieranie wiadomości tekstowych na całym świecie, takich jak SMS’y oraz komunikatory internetowe. Będzie więc znacznie bardziej użyteczna od rozwiązania Apple, które umożliwia jedynie wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych.

Technologia umożliwi więc wezwanie pomocy w sytuacji kryzysowej, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. W przyszłości może też służyć do typowych pogaduszek, jeśli oczywiście cena takiej usługi nie będzie zbyt wygórowana.

System działać ma w oparciu o modemy 5G producenta. Na razie będzie więc dostępny tylko w urządzeniach z procesorem Snapdragon 8 Gen 2. Technologia pojawi się na rynku jednak dopiero w drugiej połowie tego roku, więc jest mało prawdopodobne, że będzie obecna w takich modelach jak OnePlus 11 oraz Samsung Galaxy S23 Ultra, które otrzymają te procesory.

Jej wprowadzenie zależy jednak od samych producentów, więc na razie trudno powiedzieć które modele zaoferują takie rozwiązanie.

Snapdragon Satellite
Źródło: Qualcomm

Źródło

You may also like...