SODAQ Air zmienia rower w system monitorowania jakości powietrza
Holenderska firma SODAQ opracowała nowatorską technologię monitorowania jakości powietrza. Sensor o nazwie Air zaprojektowano w taki sposób, aby można go było zainstalować na kierownicy roweru, zmieniając tym samym jednoślad w mobilną stację monitoringu.
Jakość powietrza w naszych miastach staje coraz gorsza, szczególnie zimą, kiedy to wiele ludzi zaczyna palić w piecach byle czym. Ma to niestety wpływ na nasze zdrowie, powodując groźne choroby układu oddechowego, dlatego tak istotne jest, by było ono jak najczystsze.
Rower czujnikiem jakości powietrza
Oczywiście w domu nie jest to problemem, gdyż możemy kupić oczyszczacz powietrza, taki jak Xiaomi Mi Air Purifier 3H, dostępny w tym sklepie. Urządzenie może oczyścić powietrze w pomieszczeniu do 48 m2, oferując wiele trybów pracy i wysoką wydajność filtracji.
Zupełnie inaczej jest poza budynkami, gdyż nie mamy pojęcia czy powietrze jakim oddychamy jest bezpieczne. Oczywiście istnieją stacjonarne czujniki monitorowania jego jakości, jednak działają one na ograniczonym obszarze. Nie wiadomo więc, czy w miejscu, do którego chcemy się udać, będzie ono odpowiednio czyste.
Ten problem postanowiła rozwiązać holenderska firma SODAQ, która w 2015 roku opracowała prototyp mobilnego czujnika jakości powietrza o nazwie Air. Zaprojektowany w taki sposób, aby można było zamocować na kierownicy roweru, zmieniał rowerzystów w mobilne stacje monitorowania jakości powietrza. Poruszając się po dużym obszarze, tworzą w ten sposób szczegółową mapę jakości powietrza. Z sensora korzysta mnóstwo rowerzystów z wielu krajów, pomagając w tworzeniu mapy.
Teraz przedsiębiorstwo zaprezentowało zupełnie nowy model czujnika, który jest mniejszy, łatwiejszy w montażu i bardziej inteligentny. Dzięki sensorom potrafi co 10 sekund dokonywać pomiaru poziomu stężenia drobnych cząstek stałych, temperatury i wilgotności powietrza. Zbierane dane, za pośrednictwem sieci LTE-M i NarrowBand IoT co godzinę trafiają do globalnej mapy jakości powietrza. Użytkownicy mogą wtedy uzyskać dostęp do tej mapy, aby sprawdzić jakość powietrza lokalnie, na trasie rowerowej lub na całym świecie.
Air zadba o nasze zdrowie
Air może też pełnić funkcję czujnika stacjonarnego, działającego w domu lub miejscu pracy. Niezależnie od sposobu użytkowania, ostrzega o zmianach w lokalnej jakości powietrza za pomocą diody LED, która odpowiednio zmienia kolory. Zasilanie dostarcza natomiast superkondensator.
Najnowszy model sensora dostępny jest na Kickstarterze, gdzie w tym momencie dostępny jest w cenie 174 euro. Za tę kwotę otrzymamy sensor oraz roczne połączenie służące do transmisji danych.
Technogadżet w liczbach