Sony Xperia 1 IV ma rewolucyjne aparaty, świetny ekran i mocny procesor

Sony zaprezentowało flagowego smartfona Xperia 1 IV. Na pokładzie topowego modelu znalazł aparat z zupełnie nowym teleobiektywem o dużych możliwościach.

Wprawdzie Sony nie jest tak dużym producentem smartfonów jak rywale, to japoński koncern również ma w ofercie taki sprzęt. W przeciwieństwie do Samsunga, nie jest on jednak adresowany do typowego klienta, a bardziej do fana fotografowania i nagrywania filmów. Jego możliwości w tej materii dalece wykraczają bowiem poza to co oferują rywale.

Firma właśnie zaprezentowała najnowszy model Sony Xperia 1 IV, który posiada nie tylko mocny procesor i świetny ekran, ale też wysokiej klasy aparaty. Sercem tego modelu jest topowy Snapdragon 8 Gen 1 firmy Qualcomm, który połączono z 12 GB RAM i 256 GB lub 512 GB pamięci flash. Pamięć można oczywiście rozszerzyć kartą microSD o kolejny 1 TB.

Sprzęt dysponuje również baterią o pojemności 5000 mAh, którą w ciągu 30 minut naładujemy od 0 do 50%. Producent deklaruje, że żywotność akumulatora wynosi 3 lata, a dodatkowo można go ładować bezprzewodowo. W pudełku nie znajdziemy jednak ładowarki, więc trzeba ją samodzielnie dokupić.

Xperia 1 IV wykona lepsze zdjęcia dzięki poprawionym aparatom

Za wyświetlanie obrazu odpowiada 6,5″ panel AMOLED, który znamy już z poprzedniej generacji smartfona. Ma on rozdzielczość 4K i proporcje 21:9, zaś odświeżanie wynosi 120 Hz. Producent dodał również 240 Hz częstotliwość próbkowania oraz obsługę Real-Time HDR. Przed uszkodzeniami panel chroni natomiast szkło Gorilla Glass Victus. Usprawniono go jednak, zwiększając o 50 procent jasność, zaś 120 Hz odświeżanie działa teraz również w grach.

Smartfon posiada również 3,5 mm złącze słuchawkowe, które w dzisiejszych flagowcach jest rzadkością. Są też przednie głośniki stereo, które nieco poprawiono. Mają o 10% większą maksymalną głośność i generują 20-50% więcej basów. Jeśli lubimy korzystać ze słuchawek bezprzewodowych, przyda się wsparcie dla nowej technologii Bluetooth LE Audio i LDAC. Oprócz tego technologia 360 Reality Audio działa teraz w większej liczbie aplikacji (poprzednio obsługiwał ją tylko Tidal).

Najciekawszym elementem wyposażenia Xperia 1 IV, są jednak aparaty. Z tyłu mamy trzy 12 MP aparaty z obiektywami panoramicznym, ultrapanoramicznym i teleobiektywem. Ten ostatni dzięki nowej konstrukcji oferuje ciągły optyczny zoom. Nowy zakres wynosi od 85 mm do 125 mm, co zapewnia powiększenie optyczne 3,5-5x. Ma on 1/3.5″ oraz autofokus i optyczną stabilizację obrazu.

Xperia 1 IV

Główny aparat ma 12 MP sensor 1/1.7″ oraz optyczną stabilizację obrazu. Ultrapanoramiczny aparat posiada 1/2.5″ sensor z autofokusem.

Funkcje dla streamerów

Tylny aparat może także nagrywać wideo w jakości 4K przy 120 kl./s. Oferuje też Optical SteadyShot z FlawlessEye, Eye AF, także autofokus i śledzenie obiektów w czasie rzeczywistym. Wszystkie aparaty wykorzystują łączenie obrazu w celu rozszerzenia zakresu dynamicznego. Mogą też wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością 20 kl./s i włączonymi funkcjami AF/AR i HDR. Czujnik RGB IR przekazuje natomiast informacje do algorytmów AI, które kontrolują balans bieli kamery. Jest także czujnik 3D ToF.

Nowa jest przednia kamera do selfie, która zamiast 8 MP ma teraz 12 MP sensor 1/2.9″ Exmor RS. Umożliwia nagrywanie wideo w 4K z HDR, aczkolwiek ograniczone tylko do 30 kl./s. Nie znajdziemy w niej natomiast autofokusu.

Xperia 1 IV

Sony umożliwiło także streaming nagrań na żywo. Dzięki umowie z portalem YouTune możemy transmitować filmy bezpośrednio na nasz kanał, pod warunkiem że posiada co najmniej 1000 subskrybentów.

Na europejskim rynku Sony Xperia 1 IV kosztuje 1400 euro o można go mieć w kolorze czarny, purpurowym lub białym. Jego systemem operacyjnym jest Android 12. Smartfon na razie można zamówić w przedsprzedaży, zaś jego dystrybucja rozpocznie się w połowie czerwca.

Źródło

You may also like...