Specjalny strój zapewni nam zmysły Spider-Mana

Fani komiksów doskonale pamiętają pajęczy zmysł Petera Parkera wcielającego się w Spider-Mana. Naukowcy pracują nad technologią, która zapewni zwykłym ludziom podobny zmysł.

Victor Mateevitsi, student z University of Illinois w Chicago, wynalazł specjalny kostium, który zapewnia komiksową umiejętność w prawdziwym świecie. Kombinezon ma niewielkie, zrobotyzowane ramiona wyposażone we wbudowane moduły mikrofonu. Do ciała przyczepionych jest siedem takich ramion pokrywających strój. Każdy z mikrofonów wysyła ultradźwiękowe fale, a następnie odbiera ich odbicia od budynków, mebli, drzew, słowem od otaczających go obiektów.Gdy mikrofony wykryją zbliżający się obiekt, robo-ramiona naciskają ciało w miejscu znajdującym się w pobliżu przedmiotu. Innymi słowy, jeśli zbliżymy się do stolika znajdującego się na wysokości kolan, który znajdzie się po naszej lewej stronie, kombinezon naciśnie właśnie na lewe kolano.

Mateevitsi przeprowadził już kilka testów swej technologii na ochotnikach, których ubrano w kombinezony oraz zakryto oczy, a następnie wyposażono w tekturowe gwiazdki. Chodziło o to, by obiekty testowe rzucały tymi gwiazdkami w kierunku zagrożeń – w tej roli ochotnicy, którym nie zakryto oczu. Rezultat testu okazał się prawdziwym zaskoczeniem, bowiem w aż 95 procent przypadków, osoby ubrane w kombinezony trafiały gwiazdkami w cel.

Technologia na pewno nie uczyni z nas Spider-Man’ów, lecz może być nieocenioną pomocą dla osób niewidomych, którzy dzięki takiemu kostiumowi, będą mogli jeszcze łatwiej radzić sobie z napotykanymi na drodze przeszkodami.

Źródło: Newscientist.com

You may also like...