Specyfikacja techniczna Playstation 4.5

Doniesienia o Playstation 4.5, nowej i mocniejszej wersji konsoli Sony budowanej specjalnie do gier z rozdzielczością 4K, są prawdziwe. Do sieci wyciekła właśnie specyfikacja techniczna nowego modelu.

Playstation 4 od samego początku było konsolą za słabą jak na współczesne standardy i nie radziło sobie nawet z grafiką Full HD, gdyż producenci gier dla zachowania odpowiedniej płynności grafiki, musieli poważnie ograniczać jakość detali.Teraz jednak Sony przygotowuje się do wprowadzenia gogli PlayStation VR, do tego coraz częściej mówi się o grach w 4K, a tymczasem PlayStation 4 już teraz jest sprzętem zbyt słabym, by poradzić sobie ze zwiększonymi wymaganiami. Japoński koncern od jakiegoś czasu pracuje więc nad mocniejszym modelem Playstation 4.5.

Początkowo doniesienia o nowej platformie były tylko plotkami, jednak teraz okazuje się, że sprzęt jak najbardziej istnieje, gdyż do sieci wyciekła jego specyfikacja techniczna. Playstation 4.5, które figuruje pod roboczą nazwą NEO, zostanie wyposażone w ten sam 8 rdzeniowy procesor Jaguar co w oryginalnym PS4, jednak podkręcony z 1,6 GHz do 2,1 GHz. Będzie też te same 8 GB pamięci DDR5, jednak również podkręcone, gdyż jej przepustowość zamiast 176 GB/s, wyniesie tym razem 218 GB/s.

Największą różnicą jest natomiast GPU, które będzie miało 36 jednostek obliczeniowych zamiast 18, które mają pracować z częstotliwością 911 MHz zamiast 800 MHz, jak w obecnym modelu.

Na razie nie wiadomo jak będzie wyglądała kwestia gier, bo można się domyślić, że prędzej czy później zaczną się pojawiać produkcje przeznaczone wyłącznie dla NEO, których na zwykłym PS4 ze względu na zwiększone wymagania techniczne po prostu nie uruchomimy. Można również założyć, że standardowy model nie poradzi sobie z technologią VR i być może właśnie dlatego premierę gogli PlayStation VR przełożono na jesień, gdyż to właśnie wtedy NEO trafić ma do sprzedaży.

Oznacza to, że kilkadziesiąt milionów posiadaczy PlayStation 4, którzy wydali na konsolę ciężką kasę, może uznać, że zostali przez Sony wyrolowani, gdyż ich sprzęt wystarczył na nieco ponad dwa lata, a teraz będą musieli kupić nowy model.

Źródło: Giantbomb.comYou may also like...