Spotify odbiera darmowym użytkownikom niektóre funkcje

Spotify chce głębiej sięgnąć do kieszeni swoich użytkowników. W ramach testu, osoby korzystające z platformy za darmo, straciły właśnie dostęp do tekstów piosenek.

Wprawdzie Spotify stale powiększa swoją bazę użytkowników. Większość osób bardzo niechętnie sięga jednak do portfela i woli korzystać z darmowej wersji platformy. Liczba subskrybentów nie rośnie więc tak szybko jak chciałoby zarząd firmy. Dlatego platforma poszukuje nowych pomysłów na zwiększenie przychodów, które z pewnością nie wywołają entuzjazmu.

Jeden z najnowszych pomysłów z pewnością nie spotka się z ciepłym przyjęciem, gdyż ogranicza funkcjonalność darmowej wersji usługi. W ramach testu, niektórzy z darmowych użytkowników zauważyli zablokowanie dostępu do tekstów piosenek. Zamiast tego pojawia się komunikat „Ciesz się tekstami w Spotify Premium”, zachęcający do zakupu subskrypcji.

Firma potwierdza, że nie jest to żaden bug, tylko zamierzone działanie, które odbywa się na kilku rynkach. Platforma nie zdradza jednak żadnych szczegółów prowadzonych testów. Nie wiadomo więc, czy zmiana zostanie wprowadzona na stałe. Można jednak założyć, że jej działania mają po prostu na celu wybadanie gruntu i reakcji użytkowników.

Z ostatniego raportu finansowego wynika, że miesięczna liczba użytkowników darmowych wzrosła na przestrzeni ostatniego roku o 34% i wynosi obecnie 343 mln. Z kolei liczba subskrybentów wynosi obecnie 220 mln i zwiększyła się o 17%. To sporo, jednak platforma wciąż nie jest rentowna.

Spotify
Źródło: Spotify

You may also like...