Sztuczna inteligencja Intela przywróci sparaliżowanym zdolność ruchu

Intel uważa, że sztuczna inteligencja może w przyszłości pomóc sparaliżowanym odzyskać zdolność ruchu. Wspólnie z naukowcami pracuje więc nad nowym projektem, który to umożliwi.

Utrata zdolności ruchowej spowodowana wypadkiem lub chorobą, jest obecnie nieodwracalna. Współczesna medycyna nie potrafi bowiem naprawić uszkodzeń zw8iazanych z przerwaniem rdzenia kręgowego. Intel ma jednak nadzieję, że w przyszłości będzie to możliwe, a pomoże w tym technologia sztucznej inteligencji.

Inżynierowie amerykańskiego koncernu, wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Browna pracują nad projektem, który pozwoli zrealizować ten pomysł. Jego celem jest przywrócenie zdolności ruchowej pacjentom, u których nastąpiło przerwanie rdzenia. Jak wiemy ludzkie ciało ma zadziwiające zdolności samoleczenia, jednak nie obejmują one regeneracji układu nerwowego, A bez tego elektryczne impulsy przesyłane z mózgu nie są w stanie dotrzeć go mięśni, umożliwiających poruszanie się.

Intel chce więc wykorzystać sztuczną inteligencję do pomocy w przesyłaniu tych impulsów. W ten sposób układ nerwowy mógłby komunikować się w czasie rzeczywistym, co w teorii powinno umożliwić sparaliżowanym samodzielne poruszanie się.

Podczas dwuletniego programu, badacze będą rejestrowali sygnały pochodzące z rdzenia kręgowego. Następnie nauczą sieć neuronową stymulacji uszkodzonych miejsc, w celu przywrócenia motoryki ciała. W planach jest też wszczepienie elektrod po obu stronach przerwanego rdzenia, które stworzą inteligentne obejście uszkodzenia.

Projekt zapowiada się bardzo ciekawie, ale nie ma pewności, że zakończy się powodzeniem. Jeśli nawet sztuczna inteligencja będzie spełniała swe zadanie, to może minąć wiele lat, zanim osoby sparaliżowane będą mogły znowu samodzielnie chodzić.

sztuczna inteligencja

Źródło

You may also like...