Sztuczna inteligencja pomogła odkryć ponad 40 000 nowych galaktyk

Sztuczna inteligencja przydaje się także astronomom. AI o nazwie Zoobot, pomogła naukowcom odkryć w kosmosie około 40 tys. zupełnie nowych galaktyk.

Mimo iż wielu naukowców przestrzega przed rozwojem AI, to nie da się zaprzeczyć, że sztuczna inteligencja bywa niezwykle użyteczna. Przydaje się przede wszystkim podczas naukowych badań, a teraz okazuje się, że może być również pomocna w pracy astronomów.

Badacze z Uniwersytetu w Manchesterze oraz Galaxy Zoo Collaboration, wykorzystali bowiem podczas swej pracy AI o nazwie Zoobot. Współpraca ludzi oraz sztucznej inteligencji okazała się niezwykle owocna, gdyż pozwoliła odkryć w kosmosie około 40 000 zupełnie nowych galaktyk. Zoobot jest bowiem nowym algorytmem sztucznej inteligencji, który jest w stanie zidentyfikować kluczowe markery wskazujące na chaotyczne wydarzenie w ciągu życia galaktyki.

Dotychczas odkrywanie nowych galaktyk z danych zebranych przez Galaxy Zoo Collaboration, było bardzo trudne. Musieli się tym zajmować wolontariusze, który ręcznie identyfikowali wspomniane markery. Ze względu na rozmiar wszechświata i wszystkie znajdujące się w nim zmienne, było to jednak niezwykle czasochłonne zadanie. Należało bowiem przesiać tysiące obrazów.

Nowy algorytm robi to zdecydowanie szybciej. Do tej pory współpraca ludzi oraz AI pozwoliła odkryć ponad 40 tys. rzadkich galaktyk w kształcie pierścienia, czyli sześciokrotnie więcej niż dotychczas. Technologia jest niezwykle pomocna w pracy astronomów, gdyż galaktyki pierścieniowe powstały miliardy lat temu. Dzięki nowemu odkryciu naukowcy będą mogli więc lepiej zapoznać się z ich ewolucją.

Istotne jest również to, że Zoobot wyposażono także w możliwość samodoskonalenia. W miarę upływu czasu poszerza swą wiedzę i może odpowiadać na nowe pytania, które są mu stawiane.

Zoobot

Źródło

You may also like...