Sztuczna Inteligencja pokonała w walce pilota myśliwca

Sztuczna inteligencja stworzona przez Heron System pokazała swą wyższość nad pilotem myśliwca. Udało się jej go pokonać w symulowanej walce powietrznej.

Sztuczna inteligencja z upływem lat staje się doskonalsza i jest w stanie zastąpić człowieka w coraz większej liczbie zadań. Nie jest to już tylko prowadzenie pojazdów, ale także czynności wymagające dotąd ogromnego doświadczenia oraz intuicji, takie jak pilotaż myśliwca.

Jakiś czas temu DARPA rozpoczęła zawody o nazwie AlphaDogfight, których celem jest opracowanie najlepszej SI mogącej zastąpić pilota myśliwca. Niedawno odbył się test kolejnej technologii, która wykazała są wyższość nad człowiekiem. SI opracowane przez firmę Heron Systems, pokonało bowiem pilota F-16 w symulowanej walce kołowej.

Podczas starcia technologia nie miała żadnego problemu z pokonaniem człowieka, zwyciężając we wszystkich pięciu starciach. Oczywiście musimy pamiętać, że zmagania odbywały się w symulowanym środowisku, którego warunki były z góry ustalone. Nie wiadomo więc, czy udałoby się powtórzyć ten wynik w prawdziwym świecie, gdzie mogą pojawić się różne niespodzianki.

Sztuczna inteligencja

W dodatku walki toczyły się wyłącznie z użyciem działek pokładowych i nie wykorzystano podczas nich bardziej zaawansowanej broni. To jednak świadczy też o tym, że SI potrafi niezwykle dokładnie celować.

Naturalnie zanim wojskowe sztuczne inteligencje trafią na pole bitwy, minie jeszcze trochę czasu. Jednak nieuchronnie przybliżamy się do realizacji wizji zaprezentowanej w kultowym Terminatorze.

Źródło

You may also like...