Sztuczna inteligencja rozgromiła mistrzów Dota 2

Po raz kolejny sztuczna inteligencja pokazała swą wyższość nad profesjonalnymi graczami. Bot OpenAI Five pokonał mistrzów Dota 2, jednej z najpopularniejszych gier sceny e-Sportu.

Sztuczne inteligencje z roku na rok stają się coraz doskonalsze i na niektórych polach już teraz dorównują ludziom, a często ich przewyższają. SI są zdecydowanie lepsze w przypadku gier komputerowych, gdyż wielokrotnie udowadniają, że nawet profesjonalny gracz nie stanowi dla nich większego wyzwania.

SI udowodniły swą wyższość po raz kolejny, pokonując w bezpośrednim starciu mistrzów Dota 2. W zmaganiach wziął udział bot OpenAI Five, należący do organizacji badawczej OpenAI. Maszyna praktycznie zdominowała pięciu najlepszych na świecie zawodników.

Oczywiście uzyskanie takiego poziomu sprawności bota, wymagało uprzednio włożenia wiele pracy w jego rozwój. Współzałożyciel firmy Greg Brockman twierdzi, że uczenie go grania w Dota 2 zajęło 10 miesięcy. W tym czasie SI rozegrało mecze, których łączna długość czasu trwania odpowiada 45 tysiącom lat.

W czasie spotkania boty OpenAI Five stanęły naprzeciw pięciu profesjonalistom, którzy dzięki długim treningom doszli niemalże do perfekcji. Pierwszy mecz SI wygrało po około 30 minutach, rozpracowując uprzednio strategię swych przeciwników. Drugie spotkanie poszło więc znacznie łatwiej. Strategia bota była już znacznie agresywniejsza, więc ludzie nie byli w stanie się jej przeciwstawić.

Już wkrótce każdy z nas będzie mógł sprawdzić swe możliwości w starciach przeciwko temu botowi. Firma zapewnia, że niebawem udostępni go publicznie. Będziemy więc mogli zmierzyć się z nim, lub współpracować podczas meczu. Ta ten drugi tryb będziemy jednak musieli poczekać nieco dłużej.

Dota 2

Źródło: Theverge.com

You may also like...