Szwajcarski robot zapewni bezpieczne podróżowanie samolotami

Szwajcarski startup UVeya zaprezentował najnowszego robota zaprojektowanego do dezynfekcji wnętrz samolotów. Dzięki niemu podróżowanie znowu stanie się bezpieczne.

Koronawirus poważnie uderzył w niemal wszystkie dziedziny gospodarki, ale najbardziej ucierpiały z tego powodu linie lotnicze. Wiele krajów zakazało bowiem lotów, a nawet jeśli są dozwolone, to ludzie boją się podróżować ze względu na ryzyko zakażenia. Dokładne zdezynfekowanie maszyny nie jest bowiem łatwe, ani tanie, ale na szczęście powstają roboty, które będą się tym w przyszłości zajmowały.

Szwajcarski startup UVeya zaprezentował właśnie swe najnowsze dzieło, czyli robota zaprojektowanego do sterylizacji wnętrz samolotów. Maszyna przechodzi obecnie testy na dubajskim lotnisku, gdzie zajmuje się dezynfekowaniem Emraerów należących do linii lotniczej Helvetic Airways.

UVeya

Robot jest konstrukcją składającą się z ramy w kształcie krzyża, na której zamontowano ruchome światła UV. Według konstruktorów, wysterylizowanie maszyny wyposażonej w jeden rząd siedzeń zajmuje robotowi zaledwie 13 minut. W przypadku większych samolotów czas ten jest odpowiednio dłuższy.

Producent szacuje koszt jednego takiego robota na 15 tys. franków szwajcarskich. W przeliczeniu daje to nieco ponad 62 tys. zł. Firma ma nadzieję, że linie lotnicze szybko zainteresują się nowym wynalazkiem. Na razie jednak maszyna musi zdobyć niezbędne certyfikaty i przejść badania dotyczące wpływu światła UV na tapicerkę, która może blaknąc po wielu dezynfekcjach.

Źródło

You may also like...