Szybka wymiana ciepła – wentylatory w obudowie

Coraz bardziej wymagające aplikacje potrafią doprowadzić komputer do gorączki, co często skutkuje jego głośniejszą pracą. By szybko zminimalizować dyskomfort, warto wyposażyć zestaw w dodatkowe wentylatory.

Podczas przetwarzania jakiejkolwiek informacji, każdy z podzespołów wykorzystuje pewną ilość energii, której część, z uwagi na naturalną oporność, zostaje utracona w postaci ciepła. Im więcej skomplikowanych zadań otrzyma PC do wykonania, tym bardziej wzrośnie temperatura jego wnętrza. By doraźnie odciążyć chłodzenie poszczególnych podzespołów, warto wyposażyć się w wentylatory montowane na obudowie, które zapewniają efektywniejszą wymianę ciepła.
Co do czego?
Praktycznie każda obudowa wyposażona jest w specjalne otwory, w których możemy umieścić wentylatory. Ich wielkość będzie więc zależeć w dużej mierze od „case’a”, który posiadamy. W zależności od rozstawu otworów montażowych, możemy dobrać rozmiar 80, 92, 120 i 140 mm. Dla przykładu – z prawej strony obudowy CM 690 II można pomieścić wentylatory o wymiarach 120 lub 140 mm. Warto pamiętać jednak o tym, by miejsce ich montażu uzależnić od położenia zasilacza, tak, by chłodziły one jak najefektywniej.

Zobacz najtańsze chłodzenie do peceta

Wielkość ma znaczenie
Większe wentylatory mają niższy współczynnik obrotów na minutę, co skutkuje generacją mniejszego hałasu przy takiej samej objętości powietrza. Właśnie dlatego, w miarę możliwości należy wybierać wentylatory stosunkowo duże (jak SickleFlow czy znany z cichej pracy Silencio FP). Jeśli na montaż takich urządzeń nie pozwala konstrukcja obudowy, a mniejsze wentylatory mogą zwyczajnie „nie dać rady”, w sklepach elektronicznych bez problemu powinniśmy znaleźć specjalne przejściówki.

Dla wymagających
Czasami potrzebujemy wentylacji do zadań specjalnych. W takich przypadkach, można zastanowić się nad wyborem większego urządzenia. W ofercie znajdziemy między innymi wentylatory 200 mm, które, z uwagi na swoją wielkość charakteryzuje ultra niski współczynnik RPM.

Efektowny wygląd
Pomimo przekonania, że podświetlane układy charakteryzują się nieco mniejszą wydajnością, warto zwrócić uwagę na niektóre modele, które poza źródłem światła posiadają identyczne podzespoły jak ich „nieświecący” odpowiednicy. Jedną z takich propozycji jest XtraFlo, który poza możliwością wyboru kolorów LED, charakteryzują specyficzne, „falowane” łopatki, które, jak zapewnia producent, dodatkowo wspomagają wymianę ciepła.

Co za dużo to… za głośno
Podczas doboru wentylatorów przy obudowie powinno się zwracać uwagę przede wszystkich na nasze potrzeby. Warto jednak pamiętać o tym, by nie przesadzać z ich ilością i zwracać uwagę na to, by jak najefektywniej radziły sobie z chłodzeniem zestawu.

Źródło: Entrymedia.pl

You may also like...