Tańsze paliwa dzięki nowej technologii szwajcarskich naukowców

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu pokazali nową technologię produkcji zrównoważonego paliwa. Wykorzystano w tym celu promienie słońca i powietrze.

Postępujące w coraz szybszym tempie zmiany klimatyczne narzucają konieczność porzucenia paliw kopalnych i produkcji energii w bardziej ekologiczny sposób. Tym tematem zajmuje się wielu naukowców, którzy projektują technologie umożliwiające wytwarzanie zielonej energii. Interesującym osiągnięciem na tym polu pochwalili się badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu. Zaprezentowali technologię wytwarzania neutralnego węglowo paliwa transportowego, wykorzystującą jedynie promienie słoneczne oraz powietrze.

Nowa metoda wytwarzania zielonego paliwa

Pokaz mini rafinerii solarnej przeprowadzono w rzeczywistych warunkach słonecznych. Zademonstrowano metodę wytwarzania paliw słonecznych, które można wprowadzać na rynek bez żadnych podatków od emisji dwutlenku węgla.

Prototypowy system umożliwia wytwarzanie płynnego paliwa transportowego, takiego jak metanol lub nafta. A wykorzystuje w tym celu światło słoneczne i powietrze, używając wieloetapowego procesu termochemicznego.

Prototypowa minirafineria słoneczna działała na dachu budynku politechniki przez ostatnie dwa lata, a zespół z powodzeniem wykazał wykonalność tej technologii. Ponadto zintegrowany system może działać stabilnie w warunkach okresowego promieniowania słonecznego i stanowi realną platformę dla przyszłych badań.

Podczas typowego przebiegu dziennego ilość wytworzonego gazu syntezowego wynosiła około 100 litrów. Przetwarzano go następnie na pół decylitru czystego metanolu. Chociaż nie jest to dużo, to prototyp zostanie w przyszłości zoptymalizowany pod kątem zwiększenia wydajności. Zaletą systemu jest jednak brak niepożądanych produktów ubocznych.

Zespół jest również w stanie dostosować produkcję gazu syntezowego do produkcji metanolu lub nafty. Na razie głównym wyzwaniem jest jednak niska efektywność energetyczna, ponieważ naukowcy zmierzyli dotychczas najwyższą wartość sprawności reaktora słonecznego na poziomie 5,6%. System można jednak znacznie rozbudować do zastosowań przemysłowych.

Technologia ratująca klimat

Wytwarzane w ten sposób paliwa są syntetyczną alternatywą dla ciekłych węglowodorów pochodzących z ropy naftowej. A co ważne, są w pełni kompatybilne z istniejącą już infrastrukturą magazynowania, dystrybucji i utylizacji.

Istotne jest również to, że paliwa są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ do produkcji wykorzystują energię słoneczną. Paliwa podczas spalania uwalniają tylko taką ilość CO2, którą pobrano z powietrza podczas ich produkcji.

paliwa

Źródło

You may also like...