Tantiemy z muzyki online wyższe niż z rozgłośni radiowych
Mogłoby się wydawać, ze w czasach gdy z sieci można streamować muzykę, czy podcasty, tradycyjne rozgłośnie radiowe są już reliktem przeszłości i wkrótce znikną z rynku. Na razie jeszcze żyją, lecz nie można wykluczyć, że w przyszłości się to zmieni.
Dotychczas rozgłośnie radiowe miały silną pozycję głównie ze względu na liczbę słuchaczy oraz związaną z tym wysokość tantiemów wypłacanych artystom. Jednak wraz z rozwojem technologii, szybkiego internetu oraz pojawieniem się na rynku coraz większej ilości urządzeń zapewniających dostęp do cyfrowej muzyki, znaczenie rozgłośni radiowych zaczyna spadać.
Z najnowszego raportu PRS (Performing Rights Society) wynika, że w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy dochody z muzyki cyfrowej, były wyższe, niż z rozgłośni tradycyjnych i wyniosły 51,7 milionów funtów, w porównaniu do 47 milionów.
PRS przewiduje, że w kolejnych latach zyski z muzyki cyfrowej, dzięki takim usługom jak Google Play, Spotify, Pandora oraz Xbox Music, będą jeszcze bardziej rosły. Oczywiście należy tu zaznaczyć, że w przypadku muzyki cyfrowej, do zysków wliczane są nie tylko tantiemy z emisji, lecz także dochody ze sprzedaży. Natomiast w rozgłośniach radiowych chodzi tylko o tantiemy z emisji, ale to tylko pokazuje, jak dużą popularność zyskuje muzyka cyfrowa.
Źródło: Electronista.com
Technogadżet w liczbach