Niezwykły tatuaż dla diabetyków zastąpi miernik poziomu glukozy

Badacze opracowali niezwykły tatuaż, który może przydać się diabetykom. Zastosowany w nim tusz zmienia kolor w zależności od poziomu glukozy, więc może zastąpić standardowe mierniki.

Diabetycy muszą nieustannie sprawdzać poziom glukozy we krwi, co wymaga od nich wykonywania inwazyjnego badania, które jest nieco kłopotliwe. Być może wkrótce wykorzystywane w tym celu urządzenia, w niedalekiej przyszłości staną się zupełnie zbędne. Naukowcy z Niemiec opracowali bowiem specjalny tatuaż, który będzie w stanie je zastąpić.

Udało im się stworzyć tatuaż, którego tusz w czasie rzeczywistym zmienia kolor w zależności od poziomu glukozy w organizmie. Jeśli więc diabetyk zachce skontrolować poziom glukozy, nie będzie musiał pobierać krwi, lecz wystarczy spojrzeć na rysunek wykonany na skórze.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium odpowiedzialni za nowy tusz twierdzą, że nie testowali go jeszcze na ludziach. Póki co jego właściwości sprawdzano jedynie na skórze martwej świni. Kolejnym krokiem naukowców będzie zbadanie wynalazku na żywych zwierzętach, by sprawdzić, czy nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji alergicznych.

Co ciekawe, nie jest to jedyna możliwość tego wynalazku. Tuż może też reagować na inne biomarkery, np. albumin lub poziom pH. Jego zastosowanie można więc rozszerzyć na mierzenie poziomu elektrolitów, protein, patogenów, gazów czy też poziomu odwodnienia organizmu. Krótko mówiąc, wynalazek może być przełomowy i przyda w wielu branżach.

tatuaż

tatuaż

Yetisen et al., Angewandte Chemie International Edition, 2019

Źródło: Sciencealert.com

You may also like...