TEAMGROUP stworzyło pierwszy dysk SSD chłodzony cieczą

Firma TEAMGROUP opracowała pierwszy na świecie dysk SSD chłodzony cieczą. Technologia pozwoli utrzymać stabilną temperaturę nawet pod dużym obciążeniem.

Dyski SSD PCIe M.2 wprawdzie nie mają ruchomych części i są odporne na wstrząsy. Jednak podczas pracy potrafią mocno się rozgrzewać. Gdy występuje intensywny przesył danych, nośnik potrafi osiągnąć całkiem sporą temperaturę, co może prowadzić do jego uszkodzenia.

Wielu producentów instaluje więc na swych nośnikach radiatory, które pomagają odprowadzić produkowane ciepło. W przypadku większości komputerów domowych jest to wystarczające, jednak nie w każdym przypadku. Gdy używamy sprzętu np., do obróbki zdjęć, czy też edycji wideo, nośniki pracujące z dużymi plikami mocno się rozgrzewają. Wówczas zamontowany na nich zwykły radiator przestaje już wystarczać. Podobnie jest w przypadku przemysłowych zastosowań dysków SSD, takich jak serwery, centra badawcze, czy też praca sztucznej inteligencji.

Firma TEAMGROUP rozwiązała ten problem, projektując pierwszy na świecie dysk SSD z komorą parową, przeznaczony do zastosowań przemysłowych. Model N74V-M80 adresowany jest do klientów z serwerami, ośrodków badawczych lub ośrodków ze sztuczną inteligencją, potrzebujących komponentów do działania z optymalną wydajnością w trudnych warunkach.

Według producenta, technologia może chłodzić dysk w temperaturach w przedziale od -40 do 85 stopni Celsjusza. Zastosowane w nim ciepłowody, poprzez konwekcję odprowadzają nadmiar energii cieplnej z kontrolera PCIe do aluminiowych żeber radiatora.

Nowa technologia może skuteczniej utrzymywać prędkość zapisu w maksymalnej temperaturze pracy, w porównaniu do dysku SSD bez radiatora. Napęd N74V-M80 wykorzystuje moduły flash TLC. A także standardy PCIe Gen3 x4 i NVMe 1.3, aby osiągnąć maksymalną prędkość zapisu do 3400 MB/s i prędkość odczytu do 2500 MB/s.

Dysk będzie oferowany w kolorze czarnym. Producent na ten moment nie zdradza jednak kiedy pojawi się w sprzedaży oraz ile będzie kosztował.

dysk SSD

Źródło

You may also like...