Technologia 5G może podnieść cenę iPhone’ów

Przejęcie na technologię 5G może być dla klientów Apple bolesne. Jej wykorzystanie będzie bowiem wymagać pokrycia opłat licencyjnych, a to może oznaczać wyższe ceny smartfonów.

Apple jest jedną z firm, która przygotowuje się na przyjście technologii 5G. Z pewnością już planuje wprowadzenie na rynek nowych smartfonów z szybkim dostępem do sieci. Z punktu widzenia klienta, ta nowinka technologiczna może być jednak nieprzyjemna dla ich portfela, ponieważ jest spora szansa na wzrost cen nowych smartfonów.

Dowiedzieliśmy się bowiem jaką firmy planują pobierać opłatę licencyjną za wykorzystanie patentów na technologie 5G. N przykład Nokia zamierza pobierać 3,48 dolara od każdego telefonu, natomiast Ericsson wycenił licencję na kwotę od 2,50 do 5 dolarów od urządzenia w zależności od wielkości jego sprzedaży.

Znacznie więcej może kosztować wykorzystanie technologii Qualcommu. Znany producent procesorów mobilnych wycenia swą technologię na 3,25% ceny urządzenia do maksymalnego poziomu 400 dolarów. Oznacza to, że Apple będzie musiało zapłacić po około 13 dolarów od jednego urządzenia. Najwięcej firma z Cupertino będzie jednak musiała zapłacić za licencję na technologię Huawei. Chiński koncern wprawdzie nie podał jeszcze konkretnych cen, jednak bazując na cenach innych firm, wychodzi około 21,48 dolarów za jeden smartfon.

Oczywiście to kwoty przykładowe i przy wielkości produkcji Apple, nie można wykluczyć, że producent wynegocjuje lepsze stawki. Trudno jednak powiedzieć czy amerykański koncern weźmie wyższe koszty na siebie, czy też przerzuci je na klientów. iPhone’y i tak są drogie, a mogą być przez to jeszcze droższe.

5G

Źródło: Cultofmac.com

You may also like...