Naukowiec urzeczywistnił technologię z Black Mirror

Naukowcy opracowali nową technologię cenzurowania drastycznych treści dostępnych w sieci, podobną do tej, którą widzieliśmy w popularnym serialu Black Mirror. Nowe rozwiązanie ocenzuruje nagość, przemoc oraz zdjęcia medyczne.

Jeśli jesteście fanami serialu Black Mirror, zapewne pamiętacie odcinek zatytułowany “Arkangel”. Opowiada historię pewnej dziewczyny, której nadopiekuńcza matka wszczepiła do mózgu specjalny implant. Dzięki niemu mogła nie tylko widzieć wszystko co widzi córka. Mogła też wpływać na to co widzi córka, cenzurując odpowiednie słowa oraz obrazy.

Takie rozwiązanie było naturalnie wyłącznie wizją scenarzystów, jednak pewien naukowiec opracował bardzo podobną technologię. Oczywiście nie jest to implant wszczepiany do głowy jak w serialu, lecz wtyczka do przeglądarki Chrome.

Jej działanie jest też nieco inne niż w Black Mirror. Rozwiązanie nie wypikselowuje więc całego obrazka, lecz nakłada filtry, które czynią go mniej drastycznym. Wtyczka potrafi automatycznie identyfikować drastyczną przemoc, nagość, a także zdjęcia medyczne, które dla wielu osób mogą być szokujące. A następnie samodzielnie aktywuje wizualny filtr, łagodzący oglądane zdjęcie.

Black Mirror

Na poniższym wideo, autor tej technologii dokładnie objaśnia szczegóły jej działania. Aktualnie jest to tylko prototyp, ale za jakiś czas będzie powszechnie dostępna. Takie rozwiązania mogą się przydać. Pojawia się jednak ryzyko, że posłużą do narzucenia niepożądanej cenzury. Znając zapędy rządów do narzucania obywatelom swojej woli, nie jest to wykluczone.

Źródło

You may also like...