Technologia pomoże w robieniu zakupów

Nowoczesna technologa stała się nieodłączną częścią naszego życia i towarzyszy nam wszędzie, gdzie się tylko udamy. A wkrótce pomoże nam robić zakupy w sklepach z różnym asortymentem.

Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do sklepu, przyglądacie się jakiemuś produktowi rozważając jego zakup, ale chcielibyście dowiedzieć się o nim czegoś więcej, ale pod ręką nie ma akurat sprzedawcy. W tym momencie na pobliskim monitorze właśnie zostały wyświetlone wszystkie informacje, jakich potrzebujecie.

Brzmi jak scena z filmu sci-fi, ale tak właśnie działać ma technologia opracowana wspólnym wysiłkiem naukowców: Andreasa Bulinga z Max Planck Institute for Informatics w niemieckim Saarbrucken, oraz Hansa Gellersena i Yanxii Zhang z brytyjskiego Lancater University, którzy wspólnie stworzyli urządzenie o nazwie SideWays, śledzące wzrok konsumenta. Ich dzieło jest w stanie obserwować w którą stronę patrzy jednocześnie 14 osób o różnym wzroście, wieku oraz kolorze oczu.

Prototyp SideWays można było ujrzeć podczas paryskiej konferencji pod nazwą Human Factors in Computing Systems, gdzie pokazano jak sprzęt wykrywa gdzie patrzy użytkownik, obliczając pozycję jego twarzy. Co prawda na razie istnieje pewne opóźnienie w pracy sprzętu, ale twórcy zapewniają, że rozwiążą ten problem.

System taki jak ten może mieć wiele różnych zastosowań, a powyższy przykład był tylko jednym z nich.

Źródło: Newscientist.com

You may also like...