TikTok Lite bez kluczowej funkcji bezpieczeństwa chroniącej przed szkodliwymi treściami
Badacze z Mozilla Foundation odkryli, że aplikacja TikTok Lite nie posiada kluczowej funkcji bezpieczeństwa, przez co może stanowić zagrożenie dla swoich użytkowników.
Wiele aplikacji społecznościowych posiada specjalne, odchudzone wersje, by lepiej działały na słabszym sprzęcie. Takie oprogramowanie przeznaczone jest przede wszystkim na rynki rozwijające się. Szybki dostęp do Internetu nie jest tam tak powszechny. Natomiast telefony są niezbyt mocne i mogą mieć problemy z obsługą pełnej aplikacji. TikTok również posiada taką odchudzoną wersję, lecz jak wynika z najnowszego raportu, nie jest ona bezpieczna dla użytkowników.
TikTok Lite bez ważnej funkcji bezpieczeństwa
Eksperci z Mozilla Foundation, przeanalizowali aplikację TikTok Lite. Jest to odchudzona wersja popularnego oprogramowania. Adresowana jest przede wszystkim do użytkowników, którzy mogą mieć dostęp jedynie do połączeń transmisji danych 2G lub 3G. A także do osób posiadających słabszy telefon. Specjaliści odkryli w niej brak kluczowych funkcji, obecnych w standardowej wersji. Ustalono, że aplikacja nie zawiera etykiet. Służą do oznaczania m.in. treści generowane przez AI, aktywność mogącą zagrażać zdrowiu i życiu, polityczne materiały oraz dezinformację.
To poważna sprawa, ponieważ odchudzoną wersję TikToka, tylko w ubiegłym miesiącu pobrano 12,7 mln razy. Jak informuje AppFigures, aplikacja jest niezwykle popularna na wielu rynkach. Korzystają z niej użytkownicy z takich krajów, jak Republika Południowej Afryki, Indonezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk, Brazylia, Egipt i Pakistan. Chętnie pobierają ją również użytkownicy z Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. W ubiegłym miesiącu aż 82% wszystkich pobrań aplikacji w wersji na iOS, przypadło na Japonię. A chętnie instalują ją również użytkownicy z Korei Południowej.
Brak etykiet naraża użytkowników na szkodliwe treści
Brak takich etykiet może stanowić duży problem. Wprawdzie w ostatnim czasie firma poczyniła duże postępy w walce z dezinformacją wyborczą oraz treściami deepfake, tworzonymi przy pomocy AI, to nie stosuje tych rozwiązań w odchudzonej wersji programu. Przez to użytkownicy TikTok Lite, mogą być narażeni na treści wprowadzające w błąd czy też drastyczne i szkodliwe materiały.
Firma ByteDance skomentowała już raport, zarzucając mu kilka nieścisłości merytorycznych, które błędnie przedstawiają podejście do bezpieczeństwa. Jej przedstawiciel twierdzi, że choć TikTok Lite nie posiada etykiet bezpieczeństwa, to sprawnie radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych treści, pojawiających się zarówno w standardowej, jak i odchudzonej wersji aplikacji.
Firma nie informuje jednak, czy w przyszłości doda do odchudzonej wersji aplikacji etykiety oraz funkcje bezpieczeństwa.
Technogadżet w liczbach