TikTok przedmiotem śledztwa amerykańskich agencji

Amerykański rząd wszczął śledztwo w sprawie popularnej aplikacji TikTok. Chce sprawdzić, czy może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

TikTok to aktualnie jedna z najpopularniejszych na rynku aplikacji mobilnych. Program umożliwia nagrywanie krótkich, maksymalnie 15 sekundowych wideo, wzbogaconych o utwory znanych wykonawców. Według wrześniowego raportu Sensory Tower, był w tym czasie na szczycie najchętniej pobieranych aplikacji w amerykańskim Play Store. W App Store aplikacja w tym samym miesiącu znalazła się na drugim miejscu, tuż za Instagrame. W Stanach Zjednoczonych program ma miesięcznie 26,5 mln użytkowników, zaś 60 procent to osoby w przedziale wiekowym od 16 do 24 lat.

Aplikacja jest również bardzo popularna w amerykańskim wojsku, co wzbudza obawy, że może powodować wyciek ważnych informacji. Amerykanie wszczęli więc oficjalne śledztwo, które ma na celu sprawdzenie, czy program nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Agencje badają transakcję zakupu przedsiębiorstwa Musical.ly przez chińską firmę Beijing ByteDance Technology Company. To właśnie ono było twórcą pierwowzoru aplikacji Tik Tok. Choć umowę zawarto dwa lata temu, to rządowe agencje chcą sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Istnieją bowiem obawy dotyczące gromadzonych przez aplikację danych oraz tego kto ma do nich dostęp. Wyraził je m.in., senator Chuck Schumer, który uważa, że tego typu programy mogą narażać miliony Amerykanów i zasługują na większą kontrolę.

Oczywiście nie oznacza to, że TikTok w jakiś sposób narusza prywatność użytkowników. Amerykanie są jednak przewrażliwieni na punkcie chińskich firm, czego przykładem są oskarżenia wysuwane wobec Huawei.

TikTok

Źródło

You may also like...