TikTok zniknie z App Store i Google Play?

Jeden z amerykańskich senatorów domaga się od Apple usunięcia aplikacji TikTok ze swych cyfrowych sklepów. Jego zdaniem może ona zagrażać bezpieczeństwu narodowemu, gdyż chiński rząd za jej pośrednictwem ma dostęp do danych amerykańskich obywateli.

TikTok od lat cieszy się niezmienną popularnością, przyciągając wciąż nowych użytkowników, których jest obecnie znacznie ponad miliard. Aplikacja wzbudza jednak wiele obaw dotyczących bezpieczeństwa, gdyż mówi się, że służy do ją do szpiegowania ludzi. Wbrew pozorom nie są to obawy bezpodstawne, gdyż jak niedawno ujawnił serwis BuzzFeed, aplikację wykorzystywano do szpiegowania amerykańskich dziennikarzy.

Senator chce blokady aplikacji TikTok

Dochodzenie przeprowadzone przez magazyn Forbes potwierdziło te doniesienia ujawniając, iż śledzono nawet ich fizyczną lokalizację. Z tego też powodu amerykański Kongres wydał zakaz instalacji aplikacji na służbowych urządzeniach. Nie można jednak wykluczyć, że ograniczenia dostępności programu będą miały znacznie szerszy zasięg i obejmą Androida oraz iOS.

Jak donosi The New York Times, jeden z amerykańskich senatorów napisał list do szefów Apple i Google, prosząc o zablokowanie aplikacji TikTok w ich cyfrowych sklepach, ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Senator obawia się, że chiński rząd za pośrednictwem programu ma duży dostęp do danych amerykańskich użytkowników.

“Podobnie jak większość platform mediów społecznościowych, TikTok gromadzi rozległe i zaawansowane dane od swoich użytkowników. W tym skany twarzy i próbki głosu” – pisze senator. “W przeciwieństwie do większości platform mediów społecznościowych, TikTok budzi wyjątkowe obawy, ponieważ chińskie prawo zobowiązuje ByteDance, swoją spółkę macierzystą z siedzibą w Pekinie, do “wspierania, pomocy i współpracy z wywiadem państwowym”.

ByteDance wydało już oświadczenie, w którym zaprzecza, że taki scenariusz mógłby mieć miejsca i próbuje bagatelizować swe powiązania z Chinami.

„Niestety list senatora Benneta opiera się prawie wyłącznie na wprowadzających w błąd raportach na temat TikTok, gromadzonych przez nas danych i naszych kontroli bezpieczeństwa danych” – możemy przeczytać w oświadczeniu firmy. “Ignoruje również znaczną inwestycję, jaką poczyniliśmy w ramach Projektu Teksas, planu wynegocjowanego z najlepszymi ekspertami ds. Bezpieczeństwa narodowego w naszym kraju, aby zapewnić naszej społeczności dodatkowe gwarancje dotyczące bezpieczeństwa danych i integralności platformy TikTok”.

Apple i Google na razie nie odpowiedziały na list senatora, ale na pewno będą musiały to zrobić. W końcu aż 24 amerykańskie stany popierają pomysł zablokowania aplikacji w USA. Jest jednak mało prawdopodobne, aby koncerny podjęły tak radykalne kroki i faktycznie usunęły aplikację ze swych sklepów.

TikTok
Źródło: TikTok

You may also like...