200 aplikacji na Androida oraz iOS może wyczyścić nam konto bankowe

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa odkryli 203 aplikacje na Androida oraz iOS, stanowiące zagrożenie dla użytkowników. Ich zadaniem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego.

Odkąd smartfony zaczęły służyć ludziom do płacenia za zakupy, zaczęło pojawiać się coraz więcej malware. Ich zadaniem jest najcześciej wyczyszczenie konta bankowego ofiary. Mimo iż Apple i Google walczą z takimi aplikacjami i starają się usuwać je ze swych sklepów, to przestępcom udaje się skutecznie omijać zabezpieczenia i umieszczać ich tam coraz więcej.

Według The Bangkok Post, tajlandzkie Ministerstwo Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa (DES) oraz Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSA) odkryło aż 203 groźne aplikacje na Androida oraz iOS. Mogą one przejąć kontrolę nad telefonem i w ten sposób uzyskać dostęp do konta bankowego, skąd następnie wyprowadzą pieniądze.

Wśród złośliwych aplikacji są różnego rodzaju komunikatory, latarki, narzędzia do zarządzania hasłami itp. Eksperci zapewniają wprawdzie, że Apple i Google już usunęły ze sklepów niebezpieczne aplikacje. Użytkownicy wciąż mogą jednak mieć je zainstalowane w swych telefonach. Powinni więc jak najszybciej się ich pozbyć, gdyż stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Ich pełna lista znajduje się na tej stronie. Możemy być jednak pewni, że nie są to jedyne zagrożenia obecne w oficjalnych sklepach dużych koncernów. Z pewnością za jakiś czas usłyszymy o kolejnych złośliwych programach.

aplikacje

You may also like...