Twórca BlackBerry inwestuje w technologię kwantową

Kanadyjska firma RIM ma się co prawda coraz gorzej, jeśli chodzi o rynek telefonów komórkowych, ale jej założyciel Mike Lazaridis nie przejmuje się tym i skupia się na kolejnych przedsięwzięciach.

Wspólnie ze współzałożycielem RIM, Dougiem Freginem, założyli fundację o kapitale 100 milionów dolarów, której zadaniem będzie wspierać naukowców w badaniach nad fizyką kwantową i zapewnić przełom, który mógłby zostać następnie wykorzystany w celach komercyjnych. Fundacja nazywa się Quantum Valley Investments i będzie wspomagać m.in. Quantum-Nano Centre, które Lazaridis założył już w kanadyjskim Ontario.

Lazaridis przyznaje, że inspiracją do takiego kroku jest dla niego Star Trek, ponieważ do prawdziwego świata trafia coraz więcej urządzeń przedstawionych w tym serialu, takich jak komputery, technologie aktywacji głosem, rozpoznawania głosu, komunikacja poprzez urządzenia przenośne itp. Między innymi właśnie dlatego ufundował nagrodę dla firmy, która będzie w stanie skonstruować prawdziwy medyczny tricoder.

Źródło: Bloomberg.com

You may also like...