Na NFT można nieźle zarobić; ich twórcy zgarnęli w tym roku miliard dolarów

OpenSea ujawniło, że w tym roku twórcy NFT zarobili na tokenach ponad miliard dolarów. Ta kwota nie obejmuje jednak dotacji, różnych zachęt, a także sponsoringu, więc w rzeczywistości może być znacznie większa.

Mimo iż rynek NFT wciąż nie jest uregulowany prawnie i stanowi prawdziwe pole minowe, to jego popularność wciąż rośnie. Popyt na cyfrowe tokeny zwiększa się z roku na rok, gdyż wiele osób lokuje w nich swe oszczędności, traktując jako inwestycję mającą zapewnić im duże zyski. Z tego stanu rzeczy szczególnie zadowoleni są twórcy tokenów, którzy zarabiają na nich gigantyczne pieniądze.

Na tworzeniu NFT można nieźle zarobić

Według OpenSea, jednego z największych rynków handlu tokenami, w tym roku jego twórcy zarobili ponad 1 mld dolarów. To zysk obejmujący okres od 1 stycznia do 23 listopada, a więc na koniec roku może być jeszcze większy.

Jest to imponujący wynik zważywszy na fakt, że powyższa kwota obejmuje tylko przychody z opłat dla twórców, pochodzące z odsprzedaży ich tokenów. Część pieniędzy z kwoty jaką otrzymuje właściciel tokena podczas transakcji sprzedaży, trafia bowiem do jego twórcy. I to właśnie stąd wziął się ten 1,1 mld dolarów. Co ważne, kwota ta nie obejmuje dotacji, różnych zachęt ani sponsoringu, więc zyski twórców mogą być znacznie wyższe.

NFT
Źródło: OpenSea

Co ciekawe, aż 20 procent z tej kwoty wygenerowało 10 najpopularniejszych kolekcji. Warto też dodać, że gdy w 2018 roku powstał standard NFT, nie istniały wówczas opłaty dla twórców. Powstały dopiero później, zachęcając twórców do wspierania rodzącego się rynku.

A jest on bardzo lukratywny, czego przykładem jest to, iż Meta do końca bieżącego roku zapłaci twórcom na Facebooku oraz Instagramie nieco ponad miliard dolarów. Natomiast Patreon w ciągu dziewięciu lat działalności, wypłacił twórcom 3,5 mld dolarów. Z kolei TikTok zapłaci twórcom treści miliard dolarów w ciągu trzech kolejnych lat. Tymczasem twórcy tokenów, zarobili dzięki OpenSea ponad miliard dolarów w ciągu niecałego roku.

A zarabianie na nich jest naprawdę łatwe, gdyż nie trzeba nawet być artystą i wystarczy sprzedawać zdjęcia własnej twarzy. Udowodnił to pewien student z Indonezji, który zmienił w tokeny własne selfie, zarabiając na nich niemal 4 mln zł.

NFT

Źródło

You may also like...