Unia Europejska chce jednolitego standardu ładowarek

Komisja Europejska bada możliwość stworzenia jednolitego standardu dla ładowarek do smartfonów. Apple może być z tego pomysłu niezadowolone.

Kilkanaście lat temu, gdy telefony komórkowe wchodziły dopiero na rynek, każdy producent miał własny standard ładowarek, co wprowadzało mnóstwo chaosu. Użytkownik nie miał bowiem pewności czy kupiona ładowarka, zastępująca zgubioną oryginalną, będzie pasować do jego telefonu.

Nie była to sytuacja zbyt komfortowa z punktu widzenia użytkownika, nie wspominając już o produkowaniu dużej ilości odpadów elektronicznych. Na szczęście dziś sytuacja wygląda odrobinę lepie. Nie licząc bowiem Apple, wszystkie smartfony korzystają ze standardu USB, a ostatnio również z nowszej wersji USB-C. Oczywiście dotyczyłoby to również dostarczanego natężenia prądu.

Komisja uważa jednak, że przydałoby się stworzyć jednolity standard ładowarek. Komisarz europejski Margrethe Vestager bada aktualnie możliwość realizacji tego pomysłu. Jeśli uda się wdrożyć go w życie, wówczas jednym akcesorium moglibyśmy ładować dowolny telefon. Dotyczyłoby to również sprzętu Apple, który zresztą już od niedawna rozważa porzucenie standardu Lighting.

Na razie trudno powiedzieć, czy koncepcja ma szansę powodzenia. Wprowadzenie jednolitego standardu nie powinno być jednak szczególnie trudne, ale oczywiście wszystko zależy od producentów.

ładowarek

Źródło: Reuters.com

You may also like...