Valve pozwane za naruszenie patentów

Brytyjski telekom British Telecommunications, pozwał amerykański koncern Valve. Operator oskarża go o to, że popularna usługa Steam narusza cztery należące do niej patenty.

Firmy technologiczne bardzo często wytaczają sobie wzajemnie procesy sądowe, oskarżając o naruszenie patentów i domagając się odszkodowania. Tym razem taki proces wytoczono firmie Valve, a jego autorem jest British Telecommunications.Brytyjski operator oferujący internet, telefon oraz usługi telekomunikacyjne, pozwał Valve za naruszenie czterech patentów przez platformę Steam. Technologie wykorzystano w usługach Steam Library, Steam Chat, Steam Messaging oraz Steam Broadcasting. Prawnicy BT twierdzą, że od października 2015 roku próbują skontaktować się z Valve w celu rozwiązania tego problemu, lecz firma Gabe Newella całkowicie ich ignorowała, więc zdecydowano się oddać sprawę do sądu.

Pierwszy z patentów nazywa się Gittins i jest rdzeniem usługi Steam. Dostarcza użytkownikom treści z różnych usług subskrypcyjnych, oferując je w jednym portalu. Patent Newton dotyczy z kolei dostarczania wiadomość zawierających informacje oraz dane, które są przechowywane na serwerze, a następnie odbierane przez klientów. Jest też patent Beddus, który dostarcza użytkownikowi różne mechanizmy komunikacji, powiązane z protokołem kontrolnym połączeń. Ostatni patent o nazwie Buckley wykorzystuje system wielu wyświetlaczy.

BT domaga się od Valve zakazu używania patentów oraz odszkodowania w nieujawnionej wysokości. Jeśli sprawę wygra, oznaczałoby to koniec Steamu, gdyż usługa nie mogłaby działać. Oczywiście to najczarniejszy scenariusz i najmniej prawdopodobny.

Skończy się zapewne na tym, że Valve będzie musiało przygotować kilka worków pieniędzy, by zapłacić odszkodowanie i wykupić licencje umożliwiającą dalsze wykorzystanie patentów. Valve na pewno nie zechce walczyć, bo przy British Telecommunications, jest mikrusem.

Źródło: Rockpapershotgun.comYou may also like...