Walmart nie zastąpi pracowników robotami

Walmart oświadczył, że nie będzie więcej wykorzystywał w swych sklepach robotów do wykonywania określonych zadań. Zajmą się tym teraz ludzie.

Dla firm roboty oznaczają znaczną redukcję kosztów działalności, a tym samym większe zyski. Niestety wiąże się to również ze zwolnieniami pracowników, których obowiązki przejmują maszyny. Poza tym maszyny nie w każdym przypadku są użyteczne i czasem okazuje się, że niektóre zadania lepiej będą wykonywali ludzie.

Z tego też powodu Walmart rezygnuje z dalszego wykorzystywania maszyn w swych sklepach. Firma posiada w tej chwili 500 maszyn wykonujących określone zadania, ale zamierza je powierzyć ludziom.

W części sklepów maszyny zajmowały się sprawdzaniem stanu towarów. Przesuwając się wolno po alejkach skanowały półki sporządzając spis produktów, w tym także tych które były na wyczerpaniu.

W tym roku odnotowano jednak bardzo wysoki popyt na towary, więc klienci często spotykali się z pustymi półkami. Maszyny były bowiem zbyt wolne, więc pracownicy nie byli w stanie odpowiednio szybko uzupełniać zapasów. Koncern uznał, że znacznie lepiej z tego zadania wywiążą się żywi pracownicy, którzy zrobią to szybciej i sprawniej. Zakończono więc współpracę z firmą Bossa Nova Robotics, która dostarczała roboty skanujące półki.

Oczywiście Walmart nie zamierza całkowicie rezygnować z nowoczesnych technologii. Wciąż pracuje nad rozwiązaniami usprawniającymi funkcjonowanie sklepów, a jednym z nich jest nowojorska placówka wyposażona w sztuczną inteligencję.

Walmart

Źródło

You may also like...