Kilkaset aplikacji Google Play Store zainfekowanych groźnym malware

Firma Trend Micro odkryła w Google Play Store ponad 800 aplikacji zawierających groźne malware o nazwie Xavier. Narzędzie powstało by wykradać informacje.

Po raz kolejny mamy dowód na to, że nawet pobierając aplikacje z zaufanego źródła, jakim powinno być Google Play Store, jesteśmy narażeni na poważne zagrożenie ze strony hakerów.

Specjaliści z firmy Trend Micro twierdzą, że odkryli w cyfrowym sklepie koncernu Google, ponad 800 aplikacji zainfekowanych malware o nazwie Xavier. Zostało ono odkryte dwa lata temu, lecz do tej pory ewoluowało, znacznie zwiększając swe możliwości, a tym samym stanowiąc większe zagrożenie.

Xavier znajduje się w popularnych, darmowych aplikacjach mobilnych, takich jak narzędzia do edycji zdjęć oraz tapety. Są one najchętniej pobierane przez użytkowników. Miliony smartfonów mogą więc zostać zainfekowane, a użytkownicy sprzętu nawet nie będą o tym fakcie wiedzieć.

Xavier zajmuje się przede wszystkim kradzieżą danych. Z zainfekowanego telefonu zbiera takie informacje jak adres email, pliki aplikacji, informacje o karcie SIM, a nawet znajdujące się w nim wiadomości.

Wprawdzie początkowo malware skupiało się na atakowaniu użytkowników z Wietnamu oraz Indonezji, to eksperci zauważyli, że zainfekowane aplikacje pobierane są także w Europie oraz USA.

Na szczęście systemy ochrony Androida już zostały zaktualizowane, by wykrywać i blokować Xaviera. Ale nie ma pewności, czy za chwilę nie pojawi się jakieś nowe zagrożenie, które także będzie znajdowało się w Google Play Store.

Google Play Store

Źródło: Trendmicro.com

You may also like...