Popularny komunikator otwiera się na inne aplikacje
WhatsApp, przygotowuje się do umożliwienia innym sieciom komunikacyjnym korzystania ze swojej aplikacji. Wymusza to na firmie nowa Ustawa o rynkach cyfrowych, która zacznie niebawem obowiązywać w Europie.
Już w przyszłym miesiącu, na terenie Unii Europejskiej wchodzi w życie Ustawa o rynkach cyfrowych, która nakłada na koncerny technologiczne nowe obowiązki. Najważniejszym z nich jest zapewnienie innym firmom dostępu do własnych usług. Dotyczy to również popularnego komunikatora WhatsApp, którego twórcy pracują nad tym, by dostosować się do nowych przepisów, otwierając własną aplikację dla zewnętrznych sieci komunikacyjnych.
WhatsApp udostępni sieć innym firmom
Dyrektor techniczny WhatsApp, w rozmowie z serwisem Wired poinformował, że jego firma jest gotowa zaoferować interoperacyjność stronom trzecim. Zapewni im w ten sposób dostęp do ponad 2 mld użytkowników. Podkreślił równocześnie, że dostosowanie się do nowych przepisów nie było sprawą łatwą. Należało bowiem nie tylko trzeba było zadbać o zachowanie odpowiedniego poziomu prywatności, ale też bezpieczeństwa oraz integralności. Uważa jednak, że udało się to wszystko w pełni zrealizować.
Dodam, że już w 2022 roku Unia Europejska zgodziła się na włączenie interoperacyjności przesyłania danych w ramach Ustawy o rynkach cyfrowych. Nakłada ona na operatorów takich jak WhatsApp oraz Messenger, obowiązek udostępnienia własnych usług innym aplikacjom służącym do komunikacji.
Na wejście w życie nowych przepisów przygotowuje się również Messenger. Ten komunikator także zostanie wzbogacony o obsługę innych aplikacji do przesyłania wiadomości. Początkowo dostępna będzie funkcja czatów jeden na jednego, z możliwością przesyłania pomiędzy aplikacjami tekstu, dźwięku, filmów wideo oraz plików. Funkcja będzie dostępna w specjalnym podmenu o nazwie „Czaty stron trzecich”.
Firmy, które zechcą korzystać ze współpracy z Messengerem, będą musiały podpisać umowę, której szczegóły nie są jeszcze znane. W przypadku WhatsApp, od partnerów będzie natomiast wymagane kompleksowe szyfrowanie komunikacji.
Technogadżet w liczbach