WhatsApp walczy ze spamem banując ponad 2 mln kont miesięcznie

WhatsApp poinformowało o wdrożeniu nowego systemu do wykrywania i usuwania spamu. Firma twierdzi, że dzięki niemu każdego miesiąca blokowanych jest 2 mln fałszywych kont.

Internetowe komunikatory ze względu na szybkość działania, bardzo często wykorzystywane są do dystrybucji dezinformacji, która w wielu przypadkach może być bardzo groźna. Fałszywe informacje mogą powodować panikę, wpływać na wartość określonych firm, czy wręcz kreować nastroje społeczne.

Szczególnie duży problem ma z tym należąca do Facebooka aplikacja WhatsApp. Różnego rodzaju grupy tworzą w niej masę fałszywych kont, by za ich pomocą rozpowszechniać tzw. fake newsy. Firma na szczęście podejmuje aktywne działania w walce z tym zjawiskiem. Właśnie potwierdziła uruchomienie całkowicie nowego i bardzo nowoczesnego systemu, który jej w tym pomoże.

Dzięki wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego, system automatycznie wykrywa i sortuje użytkowników pod kątem określonego ich zachowania. Nastawiono go przede wszystkim na wykrywanie ludzi tworzących w krótkim czasie mnóstwo kont i wysyłających za ich pośrednictwem niewłaściwe treści. Technologia działa na tyle efektywnie, aby banować takich użytkowników już na wczesnym etapie ich działania. Czasem więc spamerzy są blokowani już na etapie rejestracji nowego konta, innym razem po rozpoczęciu wysyłania wiadomości, albo po zgłoszeniu przez innego użytkownika.

Rzecznik firmy wyjaśnił, że każdego miesiąca blokowanych jest ponad 2 mln kont zakładanych przez spamerów. Wprowadzenie uczenia maszynowego znacznie usprawniło proces walki z tym zjawiskiem. Obecnie aż 20 procent fałszywych kont blokowanych jest już na etapie rejestracji. Technologia pozwala też oflagować adres IP, kraj pochodzenia użytkownika, numer telefonu użytego do rejestracji, czas istnienia konta itp.

W ten sposób spamerzy wykrywani są zdecydowanie sprawniej, a ich działalność zostaje mocno ograniczona.

WhatsApp

Źródło: Venturebeat.com

You may also like...