Apple nie zamierza jeszcze rezygnować z czytników odcisków palców

Choć technologia Face ID zadomowiła się w przenośnym sprzęcie Apple, to firma nie zamierza rezygnować z Touch ID. Sugeruje to najnowszy patent.

Od kilku lat Apple stosuje w swych smartfonach, a ostatnio także tabletach, technologię Face ID. Jest to system autoryzacji przy pomocy trójwymiarowego skanu twarzy, który zastąpił stosowane od dawna skanery odcisków Touch ID. Producent twierdzi, że nowa technologia jest nie tylko bezpieczna, ale też wygodniejsza w użytku.

Co do bezpieczeństwa, to nie jest tak do końca idealnie, gdyż technologię można oszukać przy pomocy drukowanej maski. W kwestii wygody zdania są również podzielone. Technologia ma bowiem problemy ze słabym oświetleniem, nie mówiąc już o tym, że trzeba spojrzeć w obiektyw kamery. Nie każdemu to odpowiada i wiele osób uważa, że standardowy czytnik był lepszym rozwiązaniem.

Apple chyba też nie jest do końca przekonane do systemu Face ID, ponieważ nie zamierza całkowicie porzucać czytników biometrycznych. Sugeruje to odkryty przez media najnowszy patent należący do amerykańskiego koncernu. Patent nazywa się “Kodowanie impulsowe do obrazowania urządzeń wejściowych” i wskazuje, że firma z Cupertino nadal bada koncepcję fizycznych czytników. Nowy pomysł wykorzystuje dźwięk do wykrywania gdy obiekt, np., palec wchodzi w kontakt z sensorem.

Przy pomocy impulsów dźwiękowych odbijających się od powierzchni palca, system odczytywałby linie papilarne i następnie porównywał z wzorcem. A jako, że jest to technologia polegająca na dźwięku, sensor można zainstalować praktycznie w dowolnym miejscu telefonu, a więc nie tylko w wyświetlaczu.

Musimy jednak pamiętać, że jest to tylko patent. Apple przez lata opatentowało wiele pomysłów, których realizacji możemy się nigdy nie doczekać. Z drugiej jednak strony wszystko zależy od klientów. Jeśli więc firma uzna, że powrót do czytników linii papilarnych będzie przez nich dobrze przyjęty, to być może wykorzysta tę koncepcję.

Touch ID

Touch ID

Źródło: Appleinsider.com

You may also like...