eCitaro – elektryczny autobus miejski przyszłości

Daimler zaprezentował nowoczesny autobus miejski, który niebawem będzie wozić pasażerów. Pojazd napędzany silnikiem elektrycznym, trafi do pierwszych klientów jeszcze w tym roku.

Problem smogu w dużych miastach sprawił, że władze wielu metropolii stawiają na zeroemisyjny transport miejski, który nie przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Jednym z nowych projektów jest Mercedes-Benz eCitaro, nowy autobus miejski, który za kilka miesięcy wejdzie do powszechnego użytku.

Daimler zaprezentował właśnie swój najnowszy pojazd, który dzięki odpowiedniej konstrukcji ogniw paliwowych, może pracować na praktycznie każdej trasie. Pojazd wyposażono w baterie litowo-jonowe o łącznej pojemności 243 kWh. Standardowo ich zasięg wyniesie 150 km, natomiast w idealnych warunkach może wzrosnąć do 250 km.

Baterie są modularne i składają się łącznie z 10 modułów, przy czym ich liczba zależeć będzie od wersji pojazdu. Standardowo ma być instalowanych sześć modułów: dwa na dachu i cztery z tyłu. Jednak na dłuższe trasy można dołożyć na dachu cztery kolejne moduły, znacznie wydłużające zasięg. Akumulatory można na razie ładować za pomocą specjalnych ładowarek. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości pojawi się pantograf, który będzie je ładował w czasie jazdy.

Daimler ma nadzieję, że w ciągu kilku lat eCitaro będzie w stanie całkowicie zastąpić jeżdżące obecnie autobusy z silnikami spalinowymi.

autobus miejski

autobus miejski

Źródło: Electrek.co

You may also like...