Tanie smartfony z Androidem mogą zawierać malware

Eksperci z firmy Upstream Systems twierdzą, że tanie smartfony z Androidem mogą zawierać malware. Potwierdzają to testy kilku urządzeń, które miały fabrycznie zainstalowane złośliwe oprogramowanie.

Oferta smartfonów dostępnych na rynku jest tak bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście najtańsze modele, ale warto bardzo uważać na taki sprzęt, szczególnie jeśli pochodzi od mało znanych producentów. Tanie smartfony z Androidem mogą bowiem stanowić spore zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika.

Tak uważa firma Upstream Systems zajmująca się produkcją profesjonalnego oprogramowania. Jej platforma Secure-D stworzona dla sieci mobilnych w celu ochrony przed oszustwami w transakcjach online, wykryła nietypową aktywność urządzeń z kilku krajów. W Burmie system wykrył urządzenie o nazwie Smart 12 4G Super Star, natomiast w Brazylii Multilaser MS50s. To smartfony wyprodukowane przez jedną firmę, lecz oferowane przez operatorów pod innymi markami.

Za nietypową aktywność odpowiedzialna jest aplikacja com.rock.gota, która zgłasza się jako narzędzie aktualizacji oprogramowania. Jest zainstalowana w obu smartfonach, a użytkownik nie jest w stanie jej samodzielnie usunąć. Malware łączy się z serwerami w Singapurze, których właścicielem jest chińska firma Gmobi, posiadająca platformę reklamową.

Czym zajmuje się wykryta aplikacja? Eksperci twierdzą, że zbiera i wysyła na serwery informacje takie jak email, lokalizacja użytkownika, szczegóły urządzenia itp. Wykorzystując je, generuje następnie fałszywe kliki w reklamy, przynosząc właścicielowi aplikacji ogromne pieniądze. Dokonuje też nieuczciwych transakcji, obciążających kartę pre-paid użytkownika.

Aplikację wykryto łącznie w ponad 8 krajach, głównie na rynkach rozwijających się. Nie jest to bynajmniej pierwszy przypadek złośliwych aplikacji zaszytych w oprogramowaniu urządzeń mobilnych. Tanie smartfony z Androidem są bowiem często wykorzystywane do podobnych działań.

tanie smartfony z Androidem

Źródło: Upstreamsystems.com

You may also like...