Facebook ułatwi oglądanie zdjęć osobom niedowidzącym

Facebook wprowadza nową technologię opartą na AI, która ułatwi oglądanie zdjęć osobom niedowidzącym. System zapewni bardziej szczegółowy opis prezentowanych na portalu fotografii.

Facebook jest serwisem służącym głównie do komunikacji z przyjaciółmi, jednak głównym jego celem jest prezentacja zdjęć publikowanych przez użytkowników. Nie wszyscy mogą jednak oglądać fotografie wrzucane przez ich znajomych, a dotyczy to głównie osób niedowidzących oraz niewidomych.

Tacy użytkownicy muszą więc polegać na opisie fotografii, dostarczanej przez czytniki ekranu, które syntetycznym głosem opisują ich zawartość. Facebook również oferuje taką funkcję swym użytkownikom. W 2016 roku wprowadził bowiem technologię AAT, która wykorzystując funkcję rozpoznawania obiektów generuje opis zdjęć. Od tego czasu firma pracowała nad jej ulepszeniem i właśnie zapowiedziała najnowszą generację wspomnianej technologii.

Najnowsza jej wersja aż 10-krotnie zwiększa liczbę koncepcji, które AAT może niezawodnie wykryć oraz zidentyfikować. Oznacza to, nie tylko zmniejszenie liczby zdjęć bez opisu, ale też zwiększenie szczegółowości opisu fotel. AAT może dzięki temu oferować opisy z możliwością identyfikacji działań, punktów orientacyjnych, typów zwierząt itp.

Dzięki wprowadzonym usprawnieniom, przykładowy opis zdjęcia może brzmieć: Selfie dwóch osób, zrobione na zewnątrz, przy Krzywej Wieży w Pizie”. Technologia ma też możliwość uwzględnienia informacji o potencjalnej lokalizacji oraz względnym rozmiarze elementów na zdjęciu. Zamiast prostego opisu “Może to być obraz przedstawiający pięć osób”, AAT może wskazać dwie osoby w centralnej części kadru oraz trzy inne na jego krawędziach.

Facebook zapewnia, że nowa technologia pomoże użytkownikom niedowidzącym oraz niewidomym w lepszym zrozumieniu zdjęć publikowanych przez rodzinę i przyjaciół.

Facebook

Źródło

You may also like...