WhatsApp wymaga biometrycznej autoryzacji dla wersji webowej

WhatsApp wprowadza wymóg biometrycznej autoryzacji użytkownika dla wersji webowej oraz desktopowej. Dzięki temu aplikacja stanie się bezpieczniejsza.

WhatsApp to nie tylko wersja na smartfony, która przyciąga najwięcej użytkowników. Aplikacja dostępna jest bowiem również w wersji webowej oraz na desktopy, umożliwiając synchronizację danych z komputerem oraz smartfonem. Ta funkcja wymaga jednak dodatkowej autoryzacji, która opiera się na zeskanowaniu kodu QR.

Facebook jeszcze bardziej ją zabezpieczyć i dlatego zapowiedział wprowadzenie wymogu biometrycznej autoryzacji użytkownika. Jeśli chcemy zalogować się na webową lub desktopową wersję aplikacji, będziemy musieli potwierdzić naszą tożsamość za pomocą smartfona. W przypadku urządzeń z Androidem, będzie to odcisk palca przyłożony do wbudowanego w urządzenie czytnika. Posiadacze sprzętu z iOS wykorzystają natomiast kamerę oraz funkcję FaceID.

Gdy już potwierdzimy tożsamość za pomocą odcisku palca, będziemy mogli zalogować się w dotychczasowy sposób, a więc zeskanować kod QR. Funkcja jest domyślnie włączona, więc jeśli nie chcemy z niej korzystać, trzeba całkowicie wyłączyć odblokowanie za pomocą twarzy lub odcisku palca, co raczej nie będzie dobrym pomysłem. Aplikacja nieco skomplikowała życie użytkownikom, ale jeśli ma to lepiej ją zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem, to będą musieli się przyzwyczaić.

Zakładając oczywiście, że jeszcze będą jacyś użytkownicy, gdyż zmiany w regulaminie dotyczącym prywatności spowodowały ogromny ich odpływ. Według najnowszego raportu App Annie, popularność tego komunikatora na rynku brytyjskim bardzo się obniżyła. Jeszcze do niedawna WhatsApp było na 8 miejscu najchętniej pobieranych aplikacji, lecz teraz spadł na 23 miejsce.

Na obecnej sytuacji skorzystali natomiast rywale. Na przykład Signal, który w Wielkiej Brytanii dotychczas nie znajdował się nawet w Top 1000, w przeciągu ostatnich kilku dni wskoczył na pierwsze miejsce.

WhatsApp

Źródło

You may also like...