Windows 10 potajemnie instaluje się na komputerach

Nie zainstalowaliście jeszcze darmowego systemu Windows 10? Nie szkodzi, Microsoft już o to zadba i gdy pewnego dnia obudzicie się, komputer przywita Was komunikatem o zainstalowanym nowym systemie.

Można odnieść wrażenie, że Microsoft robi wszystko, byle tylko zniechęcić użytkowników do najnowszego systemu operacyjnego. A równocześnie wciska im go na siłę, nawet jeśli tego nie chcą.

Kilka miesięcy temu ujawniono bowiem, że Windows 10 pobiera się nawet jeśli tego nie chcemy, tworząc na dysku naszego komputera katalog z własnymi plikami. Potem okazało się, że Windows 10 rejestruje wszystko co piszemy. Zawiera bowiem zaszytego keyloggera, który zapisuje wstukiwane na klawiaturze znaki oraz nagrywa i podsłuchuje użytkownika.

Następnie wyszło na jaw, że Windows 10 instaluje się automatycznie. Choć przedstawiciele Microsoftu zapewniali wówczas, że jest to zależne od ustawień funkcji aktualizacji i system wcześniej zapyta użytkownika, czy na pewno chce mieć nowy system.

Wygląda jednak na to, że nie do końca o to pyta. Jak donosi Fobres niektórzy użytkownicy ze zdziwieniem spostrzegli, że na ich komputerach z Windowsem 7 i 8 system podjął próby instalacji Windowsa 10. Na szczęście były to próby nieudane.

Microsoft przyznaje, że faktycznie coś takiego miało miejsce. Wyjaśnia, że wynika to z błędu systemu automatycznego instalowania aktualizacji, który został wprowadzony w sierpniu tego roku. Przedstawiciele koncernu wyjaśniają, że w wyniku wspomnianego błędu komputer faktycznie podejmował próby instalacji Windowsa 10. Ale zapewnia, że został on już naprawiony i nic takiego się więcej nie powtórzy.

Nie jest to pierwszy przykład błędu wymuszającego takie działanie systemu. W ubiegłym miesiącu także miał miejsce podobny przypadek automatycznej instalacji Windowsa 10. Mogło to skończyć się zmianą systemu, jeśli właściciel komputera nie był wystarczająco szybki i odpowiednio nie zareagował.

Windows 10

Źródło: Forbes.com

You may also like...