Windows 10 zarchiwizuje nieużywane aplikacje

Najnowszy Windows 10 Insider Previews prezentuje ciekawą funkcję, którą zaoferuje platforma Microsoftu. System automatycznie zarchiwizuje nieużywane przez dłuższy czas aplikacje.

Każdy z nas ma na dyskach pecetów mnóstwo programów, których od dawna nie używa, a które zajmują niepotrzebnie miejsce. Oczywiście nie usuwamy ich samodzielnie, gdyż sądzimy że jeszcze kiedyś mogą się nam przydać. Albo po prostu korzystamy z nich sporadycznie.

W przyszłości Windows 10 zajmie się nimi za nas, a posłuży do tego nowa funkcja, nad którą pracują inżynierowie Microsoftu. Na jej ślady natrafiono w najnowszej deweloperskiej wersji Insider Previews, a jest to automatyczna archiwizacja programów, z których od dłuższego czasu nie korzystamy.

Jak to będzie wyglądało? Najpierw wybierzemy aplikację, którą pragniemy zarchiwizować. Wówczas system usunie jej pliki z dysku, a następnie automatycznie ponownie ją pobierze kiedy zechcemy z niej skorzystać. Wspomniana funkcja będzie jednak działała tylko z aplikacjami pochodzącymi z firmowego sklepu Microsoft Store. Poza tym system będzie też musiał mieć odpowiednią ilość miejsca na dysku, by ponownie pobrać zarchiwizowane uprzednio aplikacje.

Funkcja może być nowa dla Windowsa, ale nie jest nowością dla innych firm. Apple korzysta z niej od 2015 roku, kiedy to zaimplementowało ją do Apple TV. Może jednak okazać się bardzo przydatna, szczególnie w przypadku tabletów lub notebooków, w których przestrzeń dyskowa jest mocno ograniczona. Dzięki temu zyskamy znacznie więcej miejsca.

Windows 10

Źródło

You may also like...