Pierwsza luksusowa wołowina Wagyu z drukarki 3D

Wołowina Wagyu to jeden z najdroższych i najsmaczniejszych rodzajów mięsa. Naukowcom z Uniwersytetu Osaka udało się jednak wyprodukować ją na drukarce 3D. To kolejny krok do zapewnienia przyjaznej dla środowiska i zrównoważonej metodę produkcji alternatywy dla mięsa hodowlanego.

Naukowcy od lat apelują o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, które niszczą środowisko naturalne powodując, że planeta coraz mniej nadaje się do życia. Problem w tym, że za spory procent ich emisji odpowiada produkcja mięsa, gdyż krowy emitują do atmosfery ogromne ilości metanu. Szuka się więc alternatyw dla produkcji mięsa hodowlanego, a jedną z bardziej obiecujących metod może być drukowanie 3D.

Wołowina Wagyu stworzona na drukarce 3D

Naukowcom z Uniwersytetu Osaka udało się wyprodukować na drukarce 3D wołowinę Wagyu. Jest ona uważana za jedno z najlepszych mięs na świecie. Jest bowiem delikatne i aromatyczne oraz zawiera więcej kwasów tłuszczowych omega niż wołowina z innych ras krów. Charakteryzuje się także intensywną marmurkowatością, co wpływa na soczystość mięsa. Podczas gotowania lub smażenia tłuszcz roztapia się, dzięki czemu smak mięsa jest bardzo delikatny. Jest to również jedno z najdroższych mięs na świecie, gdyż jego kilogram kosztuje około 500 dolarów.

Osiągnięcie japońskich naukowców jest dużym przełomem. Może bowiem zapewnić przyjazną dla środowiska i zrównoważoną metodę produkcji alternatywy dla mięsa hodowlanego.

Badacze wykorzystali komórki macierzyste wyizolowane z krów rasy Wagyu, aby wydrukować w 3D alternatywę dla mięsa. Zawiera ona mięśnie, tłuszcz i naczynia krwionośne ułożone tak, aby przypominały konwencjonalne steki.

Nowa alternatywa dla mięsa hodowlanego

Obecnie dostępne alternatywy dla hodowanego mięsa składają się głównie ze słabo zorganizowanych komórek włókien mięśniowych, które nie są w stanie odtworzyć złożonej struktury prawdziwych steków wołowych. Osiągnięcie japońskich naukowców jest więc bardzo istotne, gdyż wyprodukowane przez nich mięso wygląda niemal jak prawdziwe.

Technologia biodrukowania pozwoliła wytworzyć poszczególne włókna, w tym mięśnie, tłuszcz lub naczynia krwionośne. Włókna ułożono następnie zgodnie ze strukturą histologiczną, aby odtworzyć strukturę prawdziwego mięsa Wagyu. Dzięki ulepszeniu tej technologii możliwe będzie nie tylko odtworzenie złożonych struktur mięsnych, takich jak piękne sashi wołowiny Wagyu. Ale także wprowadzenie subtelnych poprawek w składnikach tłuszczu i mięśni. Klienci będą więc mogli zamówić mięso hodowlane z pożądaną ilością tłuszczu, w oparciu o względy smakowe i zdrowotne.

Wołowina Wagyu

Źródło

You may also like...